W niektórych częściach Polski, takich jak góry lub tereny zalesione, konstruuje się budynki jedynie z drewna lub oparte na konstrukcji z tego materiału. W miastach przeważają inne rozwiązania. Dlaczego warto wybrać drewno konstrukcyjne jako podstawę do budowy nieruchomości? Kto może doradzić w odpowiednim wyborze? Skąd powinien pochodzić materiał budowlany?

Jakie są zalety konstrukcji drewnianych?

Budowanie z drewna stało się bardzo popularnie z wielu powodów. Zwolennikami tych konstrukcji są wielbiciele naturalnych materiałów. Zatem jedną z głównych zalet materiałów drewnianych jest ekologia i wydajność. Ten surowiec nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka. Warto o tym pamiętać rozpatrując stworzenie domu, który ma służyć przez wiele lat i być bezpiecznym miejscem odpoczynku.

Kolejną pozytywną właściwością drewna jest jego umiejętność samoregulacji wilgoci. Procesy zachodzące w tym naturalnym materiale tworzą przyjazny mikroklimat wewnątrz budynku. Odpowiednio izolowana ściana z bazą drewnianą, będzie lepiej trzymała ciepło niż ściana murowana. Niezwykle ważny jest też aspekt bezpieczeństwa. Budując z drewna, można być pewnym, że konstrukcja będzie stabilna, a jednocześnie elastyczna. Istniejące współcześnie technologie pozwalają zabezpieczyć drewno w odpowiedni sposób tak, aby było odporne na proces starzenia i rozkładu oraz odporne na ogień.

Skąd wiedzieć, które drewno będzie odpowiednie?

To tylko jedne z wielu korzyści, jakie mogą odczuć właściciele domu drewnianego lub z konstrukcją stworzoną z tego materiału. Zanim powstanie nieruchomość, należy dokonać ważnych decyzji dotyczących rodzaju i jakości drewna, oraz potrzebnej ilości. Chcąc otrzymać dobry jakościowo efekt, można od razu wyeliminować pomysł użycia drewna z odzysku. Powinno ono pochodzić ze sprawdzonego źródła, a najlepiej od samego producenta.

Aby wspierać rozwój polskich tartaków, można wybrać jedną z firm proponujących rodzime rodzaje drewna. Jednym z takich przedsiębiorstw jest tartak DREW – SĘK z miejscowości Przyborek, koło Wrześni. Ten zakład produkujący drewno budowlane, konstrukcyjne, drewno suszone liściaste i iglaste. Wszystkie te materiały wykorzystuje się do budowy mieszkań, domów, pensjonatów, restauracji i wielu innych.

Wybór drewna powinien być podejmowany na podstawie kilku czynników, oto najważniejsze z nich:

  • klasa sortownicza – KW, czyli wyborowa, KS, czyli klasa średniej jakości i KG, czyli klasa gorszej jakości;
  • klasa wytrzymałości;
  • stopień wilgotności;
  • stopień twardości;
  • odporność na działania mechaniczne takie jak ściskanie i rozciąganie.

Każdy tartak jest także zobowiązany do znakowania drewna konstrukcyjnego symbolem CE, który oznacza, że jest to materiał zgodny z aktualnie obowiązującymi normami. Sprzedaż bez tej certyfikacji jest niezgodna z prawem i niesie ze sobą konsekwencje kar finansowych nadawanych przez Inspekcję Nadzoru Budowlanego. Wśród tej klasyfikacji do budowy domu, konstrukcji ścian i dachu powinno się wybierać materiały o oznaczeniu od C24 aż do C27. Przy czym  wyższy numer będzie wskazywał na lepsze właściwości materiału.

Do budowy więźby dachowej wybiera się rodzaj strugany lub suszony tarcicy. Proces suszenia w komorach o wysokiej temperaturze zmniejsza wilgotność tego materiału. Jeśli chodzi o rodzaj drewna najbardziej popularne i wytrzymałe są: modrzew, sosna świerk i jodła. Drewno konstrukcyjne powinno być odpowiednio przechowywane i może występować w następujących formach: belki, bale, krawędziaki, deski wykorzystywane do rusztowań lub łaty.

W momencie wyboru drewna na budowę domu należy wziąć pod uwagę przynajmniej podstawowe parametry i zasięgnąć porady doświadczonych konstruktorów, którzy będą znali wszystkie niezbędne wartości materiału, jakie powinny być dostosowane do projektu budowy. Należy przede wszystkim stawiać na trwałość konstrukcji i nie podejmować decyzji kierując się jedynie kryterium ceny.