Mimo że istnieje wiele rodzajów uszczelek, to najpopularniejsze są uszczelki gumowe. Wykorzystuje je się do uszczelniania – np. urządzeń i maszyn. Ma to na celu ochronę ich wnętrza przed różnymi substancjami. Ich popularność jednak nikogo nie powinna dziwić, ponieważ guma ma mnóstwo zalet, do których zaliczamy m.in. odporność na działanie czynników chemicznych! Co warto wiedzieć o uszczelkach gumowych? Sprawdź to! 

Gdzie znajdują zastosowanie? 

Uszczelki gumowe to wyroby, z których korzysta wiele gałęzi przemysłu. Niemożliwe byłoby wymienienie ich wszystkich. Najczęściej jednak możemy je spotkać w różnego rodzaju urządzeniach takich jak pralki i lodówki, czy w transporcie. Są również potrzebne w instalacjach hydraulicznych, jak i w motoryzacji – m.in. chronią one przed wyciekami olejów. Z uszczelek z gumy korzysta też budownictwo, a szczególnie firmy zajmujące się produkcją drzwi i okien. 

Jakie są najważniejsze zalety gumy? 

Guma jest jednym z najbardziej znanych materiałów, który wykorzystuje się do uszczelniania. Wszystko to dlatego, że ma wiele zalet! Jedną z najważniejszych jest zadowalający stopień elastyczności. Jest także odporna na rozciąganie, czy na działanie różnych substancji chemicznych. To zaledwie kilka powodów, dla których cieszy się tak dużą popularnością. Ogromnym atutem gumy jest również atrakcyjnie niska cena, nie przepuszczalność wody, czy to, że może być stosowana w rozmaitych środowiskach

Mimo że do produkcji uszczelek możemy używać wiele innych materiałów, to jednak żaden z nich nie jest tak dobry, jak guma. Uszczelki gumowe oferowane przez firmę Szczelinex doskonale sprawdzają się w wielu branżach, choć zdecydowanie najczęściej znajdują zastosowanie w maszynach, czy urządzeniach, które wymagają znakomitej szczelności i trwałości. Warto jednak tutaj dodać, że uszczelki fibrowe, kołnierzowe, czy tekturowe wcale nie są najgorsze – z tą różnicą, że nie są one tak uniwersalne, jak uszczelki wykonane z gumy.

Jakie są ich rodzaje? 

W ofertach znanych producentów możemy znaleźć duży wybór uszczelek gumowych. Między nimi występuje kilka różnic – przede wszystkim chodzi tutaj o przekrój, jak i zastosowany materiał. Jednym z rodzajów są uszczelki lite, które wykonuje się z dowolnego rodzaju gumy. Wyróżniają się one tym, że mają jednolitą strukturę. Innym typem są uszczelki komórkowe, które mają dużą porowatość. Ich zaletą natomiast jest świetna izolacyjność akustyczna.

Warto też wiedzieć, że tego typu wyroby gumowe możemy również podzielić ze względu na skład gumy, z której je się wytwarza. I tak to istnieją uszczelki z gumy NBR, NR-L, czy uszczelki koekstrudowane. Jak zatem widzimy – ich wybór jest ogromny!