Jesień jest idealnym miesiącem na zbieranie grzybów. Aby móc swobodnie oddać się tej czynności powinno się jednak mieć podstawową wiedzę na temat rozpoznawania gatunków trujących i jadalnych. Dzięki temu zbieracz nie narazi się na zatrucie. Sprawdź w jaki sposób powinno się prawidłowo zbierać grzyby.

Jak rozpoznać grzyby jadalne od trujących?

Chcąc wybrać się na grzybobranie koniecznym jest przypomnienie sobie cech charakterystycznych najbardziej trujących gatunków grzybów. Choć w pierwszym odruchu rozpoznanie trujących grzybów od jadalnych wydaje się banalne, powtórzenie informacji nie zaszkodzi, a wręcz może uratować życie. Na wyprawę do lasu warto więc zabrać ze sobą atlas grzybów, zaraz obok koszyka i nożyka. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż wbrew powszechnej opinii grzyby posiadające tzw. poduszeczkę czy gąbkę pod kapeluszem nie zawsze są tymi jadalnymi. Spożycie niektórych z nich może skończyć się nieprzyjemnym zatruciem. Taką konstrukcję ma chociażby borowik ponury czy goryczak żółciowy. W przypadku grzybów z blaszkami jest nieco łatwiej, gdyż zdecydowana większość z nich należy do gatunków trujących. Choć istnieją jadalne odmiany grzybów z blaszkami pod kapeluszem, nie zaleca się ich zbierania amatorom sezonowego grzybobrania. Jedynie doświadczony zbieracz jest w stanie prawidłowo rozpoznać jadalne grzyby, które często są łudząco podobne do tych trujących.

W czym zbierać grzyby?

Choć niewielu amatorów grzybobrania zdaje sobie z tego sprawę, noszenie grzybów w reklamie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jak podaje właściciel firmy zajmującej się produkcją przetworów grzybowych Polinat z Siemiatycz, grzyby znajdujące się w opakowaniu plastikowym mają tendencję do parowania. W takich warunkach dość szybko mogą pojawić się groźne bakterie i inne mikroorganizmy niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Specjalista zaleca więc, aby grzyby wrzucać do wiklinowego kosza lub przewiewnej torby bawełnianej.

Zbieranie grzybów - wykręcanie czy wycinanie?

Miłośnicy sezonowych wypraw na grzyby zastanawiają się często czy lepiej wykręcić grzyba z ziemi czy też go wyciąć? Podczas grzybobrania warto mieć na względzie, że zniszczona grzybnia oznacza niemożność odrośnięcia rośliny w tym samym miejscu. Z tego powodu wykręcanie grzybów nie jest dobrym pomysłem. Znacznie lepszym jest przycinanie grzybów ostrym nożykiem tuż przy ziemi. Aby zweryfikować czy grzyb jest bezpieczny przed jego zerwaniem można delikatnie wykręcić go z podłoża. Po zebraniu grzyba warto przykryć miejsce po nim ściółką. Pozwoli to zabezpieczyć widoczną grzybnię przed wyschnięciem.

Gdzie szukać grzybów?

Od profesjonalistów zajmujących się zbieraniem i sprzedażą grzybów istnieją pewne wskazówki dotyczące miejsc, w których można natknąć się na poszczególne gatunki grzybów. Do najpopularniejszych rodzajów grzybów zbieranych przez amatorów należą:

  • podgrzybki - preferują podłoże trawiaste
  • borowiki - rosnące pod drzewami iglastymi,
  • koźlaki - znajdujące się pod drzewami liściastymi,
  • maślaki - rosną na polanach lub pod modrzewiami,
  • kurki - można je znaleźć pod sosnami, świerkami i brzozami.

Co można zrobić z grzybami?

Własnoręcznie zebrane grzyby są źródłem satysfakcji, a szczególnie, gdy jest ich dużo. Z pozyskanymi grzybami można zrobić naprawdę wiele. Po odpowiednim oporządzeniu można je suszyć, marynować lub też przygotować ze świeżych zupę, sos czy inną potrawę z ich dodatkiem. Grzyby można również mrozić, co jest doskonałym sposobem na tworzenie zimowych zapasów. Pomysłów na wykorzystanie grzybów jest naprawdę sporo, a w związku z tym warto co jakiś czas udać się na grzybobranie.