Jakie maszyny rolnicze dedykowane są małym i średnim gospodarstwom rolnym, a z jakich specjalistycznych pojazdów korzystają wyspecjalizowane kombinaty rolne? Lepszym rozwiązaniem jest zakup nowej maszyny rolniczej, czy urządzenia używanego i na co zwrócić uwagę wybierając firmę świadczącą usługi sprzedażowe? Dowiedz się więcej o współczesnych maszynach rolniczych.

Maszyny rolnicze w małych i dużych gospodarstwach

Rolnictwo jest dużą dziedziną, która dzieli się na wiele gałęzi. Zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne stosują w swojej pracy szereg maszyn rolniczych, które ułatwiają oraz przyspieszają codzienną pracę. To, jakie maszyny niezbędne są w danym gospodarstwie, w dużej mierze zależy od profilu działalności rolniczej.

Wiele małych firm zajmuje się jedynie uprawą bądź hodowlą – sytuacje, w których obie te gałęzie działają prężnie, są rzadkie. Rolnicy, którzy w swojej pracy zajmują się głównie uprawą ziemi potrzebują wyspecjalizowanych maszyn, za pomocą których mogą orać i nawozić pole, siać materiał, a także zbierać plony. W zdecydowanej większości przypadków rolnicy tacy decydują się na ciągnik rolniczy i kilka podstawowych urządzeń. Ciągnik ma szerokie zastosowanie, ponieważ można podłączyć do niego wiele narzędzi, pełniących różne funkcje:

  • pług,
  • brony,
  • opryskiwacz,
  • agregat uprawowy,
  • siewnik.

Nieco większe gospodarstwa inwestują także w kombajn, który jest maszyną wielofunkcyjną i choć jego koszt jednorazowo jest dużo wyższy, pozwala na wykonywanie wielu prac za pomocą jednego pojazdu rolniczego.

Specjalizacja maszyn rolniczych

Duże kombinaty rolne, które specjalizują się zazwyczaj w uprawie konkretnych roślin lub w produkcji np. jajek, żyta, buraków czy jabłek wybierają wyspecjalizowane maszyny rolnicze, ukierunkowane pod dany rodzaj działalności. Wymień można tu specjalistyczne urządzenia takie jak: kombajn zbożowy, wialnie do zboża, kombajny buraczane, elektryczne deszczownie czy ubijacze tłuszczu. Maszyny takie dla małych gospodarstw byłyby nierentowne, jednak doskonale sprawdzają się dla dużych kombinatów rolnych.

Maszyny nowe czy używane?

Niezależnie, czy mowa tu o małych gospodarstwach, czy dużych kombinatach, przed podjęciem decyzji o nabyciu nowej maszyny właściciel firmy musi podjąć ważną decyzję – zakupić urządzenie nowe, czy używane? Koszt nowego urządzenia zazwyczaj jest dużo wyższy niż w przypadku maszyn z drugiej ręki, jednak decydując się na sprzęt używany, warto dokładnie sprawdzić firmę, z której usług planujemy skorzystać.

Sprawdzone firmy zajmujące się sprzedażą maszyn rolniczych, takie jak Agromix Przedsiębiorstwo usługowo produkcyjne sp. z o.o. mają w swojej ofercie zarówno maszyny nowe, jak i używane, warto więc skonsultować swoją decyzję ze specjalistami. Co więcej, korzystając z usług takich firm, możesz liczyć również na profesjonalny serwis maszyny oraz wymianę zużytych części na nowe lub ich zamienniki. Pozwoli Ci to obniżyć koszty, przy zachowaniu wysokiej jakości produktów.