Sterylizacja – i kastracja – zwierząt domowych to narzędzie walki z bezdomnością psów, a także ważny zabieg dla profilaktyki zdrowia naszych pupilów. Zapobiega ona nowotworom jąder, zmniejsza ryzyko przerostu oraz wystąpienia nowotworu prostaty, a także obniża prawdopodobieństwo wystąpienia guzów i przepuklin powszechnych u starszych psów, które nie były kastrowane. Podkreślić przy tym warto, że sterylizowane czworonogi są często mniej drażliwe i agresywne.

Czym jest zabieg sterylizacji?

Zanim dowiesz się na czym polega sterylizacja musisz wiedzieć, że zabieg ten nie jest konieczny. Warto jednak go przeprowadzić, jeśli w domu posiadamy także suczkę. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z ciążą i później szczeniakami, dla których poszukiwanie domu jest ciężkie. Podkreślić również warto raz jeszcze pozytywny wpływ kastracji i sterylizacji na zdrowie osobników, a także na ich stabilizację emocjonalną, co wiąże się ze zmianą gospodarki hormonalnej organizmu psa.

Jeśli chodzi zaś o sam zabieg, jest on rutynowy i bezbolesny a polega na usunięciu narządów rozrodczych zwierzęcia. Samą sterylizacją nazywamy zaś usunięcie jajników, a czasem macicy u samic. U samców proces usunięcia jąder zwany jest kastracją. Ta jest prostsza niż sterylizacja suk, gdzie należy dokonać nacięcie wzdłuż brzucha. Rekonwalescencja nie jest jednak długa, a piesek szybko dochodzi do najwyższej formy! O to dbają m.in. specjaliści Przychodni Weterynaryjnej PSIKOT z Białegostoku.

Kiedy wykonać kastrację i sterylizację?

Psy oraz suki osiągają swoją dojrzałość płciową około 6-12 miesiąca życia, a dokładny czas jest uzależniony przede wszystkim rasą. Obecnie, jeśli nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której nasze psiaki będą spodziewały się szczeniąt, najlepiej wykonać kastrację i sterylizację przed osiągnięciem ich dojrzałości płciowej. W przypadku suk weterynarze rekomendują wykonanie sterylizacji tuż po pierwszej cieczce. Nie znaczy to jednak tego, że później zabieg nie będzie wskazany. Należy jednak wiedzieć, że im wcześniej wykona się kastrację lub sterylizację, tym mniejsza szansa na różnego rodzaju powikłania po zabiegu. Młody organizm zwierząt jest znacznie silniejszy.

Samo przygotowanie psa do zabiegu jest proste. Nie należy karmić zwierzęcia wieczorem. Rano zaś przed zabiegiem nie powinno się również podawać wody. Po zawiezieniu psa do weterynarza na początku dnia, będziemy mogli odebrać go już w porze wieczornej. Często psiak ma zakładany specjalny kołnierz, który uniemożliwi mu dotykanie pyszczkiem miejsca, w którym doszło do zabiegu.