Wzmacniacz zintegrowany to urządzenie, które jest połączeniem przedwzmacniacza oraz końcówki mocy. Sprzęt ten ma na celu wzmocnienie mocy sygnału wejściowego. Dzięki temu jest ona przekazana dalej na kolumny, a jej głośność jest odpowiednia i można ją sterować. Zintegrowane wzmacniacze to istotny element np. w domowych zestawach audio. Czym one dokładnie są i jakie ich rodzaje wyróżniamy?

Wzmacniacz zintegrowany – co to takiego?

Wzmacniacz zintegrowany to urządzenie, które określane jest również jako integra. Sprzęt ten to połączenie przedwzmacniacza ze wzmacniaczem mocy. Każdy z wymienionych układów ma konkretne zadania do wykonania. Przedwzmacniacz jest odpowiedzialny m.in. za regulację głośności, wysokich tonów i basów oraz nadawanie barwy brzmienia. Jego rolą jest też przełączanie źródeł sygnałów wejściowych. Z kolei wzmacniacz mocy jest odpowiedzialny za nadawanie wysoko-prądowej formy sygnałom otrzymanym z przedwzmacniacza. Dzięki temu możliwe jest działanie głośników.

Rodzaje wzmacniaczy zintegrowanych

Na rynku dostępne są rozmaite wzmacniacze zintegrowane i każdy typ ma swoje plusy i minusy. Do najpowszechniej stosowanych urządzeń należą:

  • wzmacniacze zintegrowane lampowe,
  • wzmacniacze zintegrowanie tranzystorowe,
  • wzmacniacze zintegrowane hybrydowe.

Urządzenia lampowe, które znajdziemy m.in. w ofercie firmy Intrada z Poznania, charakteryzuje się tym, że rolę elementów wzmacniających sygnał odgrywają lampy elektronowe. W większości przypadków ich moc sygnałów wyjściowych jest niewielka. Lampowe wzmacniacze zintegrowane są wybierane przez klientów przede wszystkim ze względu na bardziej analogową grę.

Z kolei w urządzeniach tranzystorowych funkcję wzmacniania sygnały pełnią tranzystory. W porównaniu do lamp elektronowych ich moc jest zdecydowanie większa. Tranzystorowe wzmacniacze zintegrowane to obecnie najbardziej znane urządzenia tego typu, a popularność zawdzięczają większej mocy oraz możliwością lepszego wysterowania kolumny. Na rynku dostępne są także urządzenia hybrydowe, które są połączeniem przedwzmacniacza lampowego oraz tranzystorowej końcówki mocy. Tego typu wzmacniacz zintegrowany charakteryzuje się tym, że brzmienie ma charakter lampowy, lecz jego moc jest duża.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wzmacniacza zintegrowanego?

Wybór odpowiedniego wzmacniacza zintegrowanego nie jest łatwym zadaniem. Podczas zakupu powinniśmy przede wszystkim określić jego moc. Ten parametr nie może być przypadkowy. Moc musi być dostosowana do kolumn, jakie posiadamy. Kolejny parametr, na jaki trzeba zwrócić to stosunek sygnału do szumu. Wartość ta oznacza różnicę między sygnałem czystym a szumami własnymi wzmacniacza i wyrażana jest w decybelach. Im wyższa wartość tego parametru, tym czystsze brzmienie na większych głośnościach. Ostatnim z głównych czynników, na jakie musimy zwrócić uwagę przy wyborze wzmacniacza, jest jego klasa. Do najpowszechniej stosowanych zaliczamy A, AB, B oraz D.