Lekkie, a zarazem wytrzymałe materiały kompozytowe cieszą się coraz większą uznaniem. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza laminaty poliestrowo-szklane, z których produkuje się łodzie motorowe. Bogate doświadczenie w ich budowie posiada bez dwóch zdań przedsiębiorstwo Mazury. Dysponuje ono wykwalifikowaną kadrą, a także innowacyjnym zapleczem sprzętowym, dzięki czemu może spełnić nawet najśmielszą wizję klienta.

Specyfika laminatów poliestrowo-szklanych

Laminaty poliestrowo-szklane to tworzywa stanowiące połączenie włókna szklanego (zbrojenia) oraz spajającej jego poszczególne warstwy żywicy poliestrowej. Od doboru proporcji powyższych składników zależy stopień zespolenia materiału oraz jego parametry wytrzymałościowe.

Laminaty wykazują cały szereg pożądanych właściwości, przez co coraz częściej zastępują aluminium w roli budulca konstrukcyjnego. Mimo swej niskiej wagi, wykazują ponadprzeciętną wytrzymałość na urazy mechaniczne. Niestraszna im też wilgoć czy rozmaite substancje chemiczne. W odróżnieniu metali nie korodują, a zatem nie potrzebują kosztownych zabiegów konserwacyjnych. Ze względu na dowolność modyfikacji kształtu czy kolorów, laminaty poliestrowo-szklane dają niemalże nieograniczone możliwości produkcyjne. Nic zatem dziwnego, że stosuje się je do realizacji nawet najbardziej skomplikowanych projektów.

Laminaty poliestrowo-szklane a produkcja łodzi

Laminaty poliestrowo-szklane (lps) służą do wyrobu pokryw, skrzyń czy pulpitów sterujących. Powstają z nich także elementy nadwozia pojazdów mechanicznych, a nawet obudowy siłowni wiatrowych. Warto nadmienić, iż od lat pięćdziesiątych systematycznie wypierają one inne tworzywa z produkcji stoczniowej. Laminat diametralnie skrócił bowiem czas budowy jachtów i zwiększył ich dostępność. Jak tłumaczy przedstawiciel przedsiębiorstwa Mazury, które specjalizuje się w wytwarzaniu łodzi motorowych bazujących na kompozytach:

Modele z laminatu stanowią opłacalne rozwiązanie z ekonomicznego punktu widzenia. Niejednorodny materiał zachowuje swe parametry podczas wieloletniej eksploatacji, doskonale radząc sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. Kompozyty oddalają też widmo korodowania, przez co zapewniają pożądane walory estetyczne jednostki pływającej. W procesach produkcyjnych stosujemy zarówno laminowanie ręczne, jak i infuzję próżniową, czy technologię RTM, która pozwala szybko uzyskać artykuły o idealnie gładkiej powierzchni. Wszystkie zabiegi przebiegają w ściśle kontrolowanych warunkach, z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przedsiębiorstwo Mazury dokłada wszelkich starań, aby łodzie z laminatu spełniały oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Podmiot z dużą precyzją określa koszty produkcji jednostek, a w razie potrzeby służy interesantom profesjonalnym doradztwem w zakresie doboru optymalnych rozwiązań technicznych.