Ocena ryzyka zawodowego stanowi jeden z podstawowych dokumentów z zakresu BHP, który pozwala określić zagrożenia fizyczne i psychiczne czyhające na pracowników. Właściciele zakładów, dzięki prawidłowo przeprowadzonej procedurze, zyskują wiele informacji o poziomie bezpieczeństwa, co umożliwia im skuteczne zarządzanie, a także rozwój przedsiębiorstwa. Z jakich elementów składa się proces oceny? Czy przeprowadza się go tylko raz? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w przygotowanym artykule.

Etapy oceny ryzyka zawodowego

Pracodawcy zobowiązani są do poinformowania swoich podwładnych o wszelkich niebezpieczeństwach związanych z wykonywaniem czynności służbowych. Zakłady, chcąc ocenić ryzyko zawodowe, korzystają więc z usług profesjonalnych firm. Tylko bowiem współpraca z osobami dysponującymi odpowiednią wiedzą i uprawnieniami stanowi gwarancję skutecznego przeprowadzenia zadania. Wysoki poziom usług zapewnia, chociażby Be-Mar Beata Rudkiewicz Szkolenia i Doradztwo BHP.

Procedura przeprowadzenia oceny składa się z kilku etapów. Specjalista w pierwszej kolejności musi dokładnie poznać badany zakład pracy. Im więcej danych uzyska od zatrudnionych oraz ich przełożonych, tym lepiej określi stopień zagrożenia, co przełoży się na bardziej kompleksowe wyniki analizy. Opierając się o przeprowadzony wywiad, a także własne doświadczenie i przepisy, fachowiec przystępuje do identyfikacji niebezpieczeństw na konkretnych stanowiskach. Dopiero teraz instruktor może dokonać oszacowania ryzyka wypadku bądź choroby zawodowej, co będzie miało istotny wpływ na późniejsze wytyczne skierowane do pracodawcy. Co więcej, precyzuje on czy w zakładzie ma się do czynienia z zagrożeniem pośrednim, czy bezpośrednim. Warto nadmienić, że ocena ryzyka posiada charakter wiążący, więc właściciel zakładu nie może jej podważać, będąc zobligowanym do wcielenia w życie pokontrolnych zaleceń. W przypadku stwierdzenia uchybień, pracodawca niezwłocznie musi wyeliminować błędy, zapewniając pracownikom wykonywanie obowiązków w nieszkodliwych warunkach.

Częstotliwość oceny ryzyka zawodowego

Dokonanie oceny ryzyka zawodowego nie jest jednorazowym przedsięwzięciem. Częstotliwość jej aktualizacji zależy już od wewnętrznej decyzji zakładu, gdyż każde przedsiębiorstwo generuje inny stopień ryzyka wypadkowości. Każdy zagrożenie wymaga zaś dobrej diagnozy i dobrania działań profilaktycznych, minimalizujących szansę na powtórkę podobnego zajścia.

Nieszczęśliwe w skutki zdarzenia to jednak niejedyny powód okresowej weryfikacji. Przeprowadzenie oceny stanowi obowiązek pracodawcy za każdym razem, gdy tworzone jest nowe stanowisko, bądź wprowadza się na nim zmiany organizacyjne lub technologiczne. Procedura stanowi konieczność też przy aktualizacji środków ochrony indywidualnej czy zbiorowej. Taką sytuacją może być przykładowo montaż ekranów dźwiękochłonnych bądź odciągu. Na tym lista się nie kończy. Również stosowanie nowych materiałów i komponentów w procesie produkcyjnym obliguje pracodawcę do skorzystania z usług fachowca od BHP.