Kupno i utrzymanie profesjonalnego sprzętu, niezbędnego do wykonywania codziennej pracy w firmie, jest na tyle kosztowne, że właściciele małych i średnich biznesów coraz częściej decydują się na leasing zamiast zakupu na własność. Wysokie koszty związane z posiadaniem i obsługą sprzętu nie muszą już stanowić przeszkody w drodze do założenia własnego biznesu. Świadczeniem usług leasingowych zajmuje się m.in. Europejski Fundusz Leasingowy. Co warto wiedzieć o jego propozycjach?

Czym jest leasing sprzętu?

Warto wiedzieć, że leasing sprzętu to rodzaj finansowania, w ramach którego właściciel firmy wynajmuje urządzenia, zamiast kupować je po pełnej sumie. Przedsiębiorcy mogą leasingować drogi sprzęt, taki jak:

  • maszyny budowlane i rolnicze,

  • pojazdy osobowe,

  • pojazdy dostawcze i ciężarowe,

  • komputery i inne narzędzia potrzebne do prowadzenia działalności.

Sprzęt jest wynajmowany na czas określony. Po wygaśnięciu umowy właściciel firmy może go zwrócić, odnowić dzierżawę lub kupić.

Jak działa leasing sprzętu?

Jeśli przedsiębiorąca zdecyduje się na leasing sprzętu, zawiera umowę leasingu z właścicielem lub sprzedawcą. Podobnie jak w przypadku umowy najmu, właściciel sporządza dokument, w którym określa, jak długo będzie trwała dzierżawa sprzętu i wysokość miesięcznych opłat. W okresie leasingu firma używa sprzętu do czasu wygaśnięcia umowy. Istnieją przypadki, w których można zerwać dzierżawę (takie sytuacje powinny być określone w umowie), ale wielu z nich nie można anulować. Usługa świadczona przez Europejski Fundusz Leasingowy, nie jest pożyczką, co oznacza, że ​​nie pojawia się w raporcie kredytowym i nie wpływa na zdolność kredytową. Umowy leasingu sprzętu działają podobnie jak umowa najmu – przedsiębiorca zgadza się na warunki sprzedawcy sprzętu, a po wygaśnięciu umowy zwraca sprzęt, odnawia leasing lub kupuje urządzenia.

Dlaczego warto wziąć sprzęt w leasing?

Leasing oferuje korzyści, których nie daje zakup sprzętu. Najważniejszą z nich jest uiszczanie niższych płatności, które są zwykle rozłożone na miesiące lub lata, a nie dostarczane w formie ryczałtu. Wiele komercyjnych umów leasingu sprzętu obejmuje również usługi serwisowe lub dodatki, które zapewniają użytkownikom biznesowym pełen komfort obsługi sprzętu i eliminują potrzebę zatrudniania techników.

Jeśli dana firma dopiero rozpoczyna działalność lub planuje zakup nowego sprzętu bądź wdrożenie innowacyjnej technologii, ale nie może sobie na to pozwolić, leasing może być wyjściem z sytuacji. Po wygaśnięciu umowy podmiot może zwrócić sprzęt lub kupić go za cenę uwzględniającą rocznik, stan techniczny i kwotę, którą zapłacił przez cały okres trwania umowy.

Usługi leasingowe

Europejski Fundusz Leasingowy z siedzibą w Poznaniu, specjalizuje się w usługach leasingowych. Firma oferuje szeroki wybór ruchomości i nieruchomości do dzierżawy, dzięki czemu klienci mogą użytkować środek leasingu bez konieczności jego zakupu. W ofercie firmy można znaleźć zarówno komercyjne nieruchomości jak i samodzielne budynki czy też lokale użytkowe, co stanowi wygodną opcję dla klientów poszukujących nowoczesnych rozwiązań bez angażowania własnych środków. Do tego dochodzi wspomniany już sprzęt budowlany, rolniczy, IT oraz sprzęt medyczny.