Podpisanie umowy przedwstępnej np. kupna – sprzedaży w Kancelarii Notarialnej, nie jest powinnością, ale szansą dochodzenia swoich praw na drodze sądowej. Nasze interesy są zabezpieczone, jeśli poświadczy umowę Notariusz. Skorzystajmy z tej możliwości, ponieważ  unikniemy strat, w przypadku, gdy kupujący bądź sprzedający, okaże się nieuczciwy. Notariusz zapozna się z dokumentem i wskaże ewentualne błędy w zapisie. 

Co to jest umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna jest to zobowiązanie stron do podpisania, późniejszej umowy kupna-sprzedaży, czyli przyrzeczonej. Taka umowa jest sporządzana zazwyczaj przy sprzedaży nieruchomości, ale nie tylko. Zawiera odpowiednie zapisy, dotyczące mieszkania, domu czy innej nieruchomości. Umowa przedwstępna jest zawierana w przypadku, gdy jedna ze stron, nie może w danym momencie popisać, umowy kupna – sprzedaży. Zwierana jest, można powiedzieć tymczasowo, ale jest zobowiązaniem, do podpisania umowy przyrzeczonej. Jeśli chodzi o zakup nieruchomości, to zazwyczaj chodzi o zdobycie środków, np. kredytu hipotecznego. Taka umowa jest zapewnieniem, nawet gwarancją dla obu stron, że transakcja dojdzie do skutku. Kupujący ma pewność, że nieruchomość na niego czeka, a sprzedający z kolei, że klient się nie wycofa. Tego typu umowy są zawierane, z właścicielami nieruchomości komercyjnych i niekomercyjnych, przed Notariuszem np. w Kancelarii Notarialnej Grażyny Lewickiej.

Co zawiera umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna musi zawierać takie zapisy, które pozwalają jednej ze stron, dochodzić roszczeń przed sądem. W umowie powinna być oczywiście: data podpisania zobowiązania, przedmiot umowy, dane obu stron, czyli kupującego i sprzedającego; cena nieruchomości oraz dodatkowe postanowienia. Umowy przedwstępne mogą się różnić od siebie, w zależności od rodzaju transakcji. Zawierane są przy sprzedaży nieruchomości i firm; oraz dużych kontraktach. Są niezbędne, bo potrafią  uchronić osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa przed stratami finansowymi. Umowa przedwstępna w przypadku biznesu, zawiera szereg zapisów, które powinien poświadczyć Notariusz. Jeśli jedna ze stron nie zgadza się na podpisanie jej przed prawnikiem, należy podać w wątpliwość, jej dobre intencje. 

Jakie korzyści przynosi podpisanie umowy przedwstępnej przed Notariuszem?

Wszystkie umowy przedwstępne, powinniśmy podpisywać w Kancelarii Notarialnej, m.in. Grażyny Lewickiej. Dlaczego jest to konieczne, choć nieobowiązkowe? Przede wszystkim dlatego, ponieważ mamy pewność, że transakcja jest uczciwa. Czytajmy dokładnie, co podpisujemy. Umowa przedwstępna chroni nas na wypadek niewywiązania się z niej, drugiej strony. Zdarza się, co nie jest żadnym odosobnionym przypadkiem, że podpisujemy umowę przedwstępną na zakup nieruchomości, a w międzyczasie, sprzedający znajduje innego klienta, który jest zainteresowany i płaci „od ręki”.  Podobnie jest w biznesie, przy sprzedaży firmy, czy podpisaniu kontraktu. Umowa jest wiążąca i możemy, np. przy sprzedaży nieruchomości, zablokować transakcję i wpisać do księgi wieczystej, roszczenie o sporządzenie umowy przyrzeczonej, lub dochodzić odszkodowania. Umowa przedwstępna jest sporządzana, nie tylko sprzedaży nieruchomości, ale też przy innych transakcjach.