Warto wiedzieć, że rozdzielność majątkowa i intercyza to dwa różne pojęcia. Wynika to z faktu, że nie każdy rodzaj intercyzy możemy nazwać mianem rozdzielności majątkowej. Jak łatwo można się tutaj domyślić, jest to bezpośrednio połączone z tym, że intercyza jest terminem o znacznie szerszym znaczeniu. Zdecydowanie nie jest to jednak wszystko, co warto wiedzieć w tym temacie.

Rozdzielność majątkowa

Mając do czynienia z rozdzielnością majątkową, mamy tak naprawdę do czynienia w rzeczywistości z sytuacją, w której to małżonkowie mają dwa osobne majątki. Jako że zgodnie z polskim prawem, między małżonkami występuje wspólność od momentu zawarcia małżeństwa, mając na celu doprowadzenie do rozdzielności majątkowej niezbędne będzie podpisanie u notariusza stosownej umowy, którą to czasami określa się potocznie mianem intercyzy. Warto wspomnieć, że umowa rozdzielności majątkowej może zostać podpisana zarówno przed, jak i po ślubie. Podejmując decyzję o ustanowieniu rozdzielności majątkowej, do czynienia będziemy mieli z jej dwoma głównymi rodzajami. Mowa o rozdzielności majątkowej dobrowolnej oraz o rozdzielności majątkowej przymusowej.

Przy tym, trzeba jednak wspomnieć, że rozdzielność majątkowa dobrowolna dzieli się jeszcze na dwa rodzaje w postaci zwykłej rozdzielności majątkowej oraz rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. W przypadku zwykłej rozdzielności majątkowej, mamy do czynienia z sytuacją, w której to zarówno dobra materialne nabyte przed, jak i po ślubie pozostają własnością osobistą danego małżonka. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie popularne wśród osób, które to odznaczają się zbliżonym dochodem. Jeśli natomiast chodzi o rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków, jest to o tyle specyficzny układ, że w jego ramach jeden z małżonków może zażądać wyrównania dorobków. Po takie rozwiązanie sięga się na przykład w celu zabezpieczenia małżonka, który to zajmował się domem i dziećmi.

Intercyza

Jak już wspominaliśmy we wstępie, intercyza to pojęcie znacznie szersze od rozdzielności majątkowej. Zanim jednak zaczniemy przedstawiać związane z tym informacje, pragniemy zaznaczyć, że udało nam się je ustalić dzięki konsultacji ze specjalistami z kancelarii notarialnej Agnieszki Kuneckiej z siedzibą w Lublinie. I tak, intercyza to każda umowa, której zadaniem jest regulowanie relacji majątkowych pomiędzy małżonkami. W związku z tym, spotkać możemy się z aż czterema rodzajami tego typu umów. Mowa o umowie rozszerzającej wspólność ustawową, umowie ograniczającej wspólność ustawową, umowie wprowadzającej rozdzielność majątkową, a także o umowie wprowadzającej rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Różnica jest więc w tym przypadku widoczna gołym okiem.

Tylko bowiem dwa ostatnie rodzaje umów wchodzą w zakres rozdzielności majątkowej. Jeśli więc decydujemy się ogólnie na podpisanie intercyzy, bardzo ważne będzie określenie zakresu, jaki ten dokument będzie miał obejmować. Nie musimy tutaj mieć do czynienia tylko i wyłącznie z rozdzieleniem wspólnego majątku na dwa osobne majątki osobiste. Mając na celu sporządzenie intercyzy, możliwe będzie zatem podpisanie takiej umowy, która to nie tylko wprowadza rozdzielność majątkową, ale dodatkowo również oferuje nieco inne rozwiązania w postaci właśnie umowy rozszerzającej lub ograniczającej wspólność ustawową.

Nie obejdzie się bez udziału notariusza

Na koniec, poruszając poszczególne kwestie związane z rozdzielnością majątkową i intercyzą, dobrze będzie jeszcze wspomnieć o fakcie, że sporządzenie oraz zawarcie umowy tego rodzaju będzie musiało odbyć się przy udziale notariusza. Z tego też względu, pamiętajmy, aby stawiać tylko i wyłącznie na usługi odpowiednich profesjonalistów, którzy to w należyty sposób zadbają, aby na umowie nie pojawiły się żadne zbędne błędy. W ten sposób, zaoszczędzimy sobie sporo kłopotu, zwłaszcza jeżeli zauważymy błędy podczas finalnego odczytu aktu notarialnego, jakim to jest właśnie w tym przypadku rozdzielność majątkowa lub ogólnie intercyza.