Choć staramy się dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, nasz stan fizyczny i psychiczny zależy nie tylko od nas. Nie bez kozery wszystkim kursantom podczas nauki jazdy przypomina się o zasadzie ograniczonego zaufania względem innych uczestników ruchu – nigdy nie wiadomo, jak zachowa się mijający nas pieszy lub pojazd. Z tego powodu niejednokrotnie dochodzi do wypadków komunikacyjnych, w wyniku których możemy ponieść szkody – nie tylko zdrowotne, ale też finansowe lub pozamaterialne.

Odszkodowanie po wypadku

Prawo cywilne, a ściślej opisujące je kodeks cywilny, reguluje możliwość ubiegania się o odszkodowanie po wypadku. Mamy aż trzy lata na to, by zwrócić się z tym roszczeniem do sądu. Jeśli jednak do zdarzenia doszło w związku ze złamaniem prawa – a tak bardzo często bywa w przypadku wypadków komunikacyjnych – okres ten automatycznie wydłuża się do dziesięciu lat. To oznacza, że mamy wystarczająco dużo czasu, by zebrać odpowiednią dokumentację i złożyć pozew w sądzie.

Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Przede wszystkim nie możemy być sprawcami wypadku, ponieważ czynnik ten automatycznie wyklucza możliwość ubiegania się o finansową rekompensatę. Musimy zdobyć dane osoby, która jest sprawcą wypadku, bo to właśnie ją powinniśmy pozwać do sądu. Kolejnym krokiem jest zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji – dotyczącej wypadku, poniesionych przez nas szkód finansowych (jak uszkodzone auto, ubranie, telefon), kosztów leczenia (leki, wizyty u lekarza, dojazdy) oraz innych strat, na przykład utraconego dochodu w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim. Wszystkie te informacje niezbędne będą do oszacowania kwoty odszkodowania, o którą powinniśmy się ubiegać, składając pozew.

Jeśli ubiegamy się o odszkodowania komunikacyjne, ich płatnikiem będzie nie osoba, która spowodowała wypadek, ale towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca miał wykupione ubezpieczenie OC. W sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie ustalić ubezpieczyciela lub dana osoba nie miała wykupionej polisy OC, nadal istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie – wówczas płatnikiem naszego roszczenia będzie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Gdzie szukać wsparcia w walce o odszkodowania komunikacyjne?

Pozew dotyczący odszkodowania możemy złożyć samodzielnie, a następnie własnymi siłami dochodzić swoich roszczeń przed sądem, warto jednak rozważyć skorzystanie z pomocy bardziej doświadczonych w tej materii osób. Ich pomoc może okazać się kluczowa w walce o jak największą kwotę przysługującego nam odszkodowania – zwłaszcza że najpewniej nie jesteśmy ekspertami od prawa cywilnego i prawdopodobnie po raz pierwszy w życiu stawimy się w sądzie. Najlepszym wyborem będzie w takim przypadku specjalizująca się w prawie cywilnym Kancelaria adwokacka. Adwokat Michał Łukomski, działający na terenie Łodzi, oferuje przede wszystkim odzyskiwanie odszkodowań oraz wsparcie  ze sprawami z ZUS. Oferowana przez niego pomoc prawna jest nie tylko rzetelna, ale i kompleksowa – klienci mogą liczyć także na porady oraz precyzyjne opinie prawne. Decydując się na współpracę z doświadczonym adwokatem, zwiększamy swoje szanse na wywalczenie wysokiego odszkodowania za poniesione przez nas straty.