Alergia jest to nadwrażliwość organizmu na czynniki środowiska np: kurz, pleśnie, pyłki roślin, sierści zwierząt, niektóre pokarmy czy też leki lub jady owadów, na które większość ludzi nie reaguje.

W wyniku kontaktu z czynnikami alergizującymi (alergenami) - wytwarza się w organizmie zapalenie alergiczne, które toruje drogę wtórnym infekcjom wywołanym przez bakterie. W wyniku tego zapalenia dochodzi do obrzęku śluzówki, wysięku zaczerwienienia błon śluzowych czy skóry, czasami skurczu oskrzeli lub gwałtownego spadku ciśnienia i utraty przytomności (wstrząs anafilaktyczny). Reakcje dotyczą całego organizmu, ale niektóre osoby reagują bardziej objawami z układu oddechowego (alergiczny nieżyt nosa, spojówek, skurcz oskrzeli - duszność) a inne z układu pokarmowego (biegunki, zaparcia), a najcięższą reakcją na pokarm jest wstrząs anafilaktyczny z zasłabnięciem utratą przytomności, który jest już czynnikiem zagrażającym życiu.

Wreszcie skórne alergie i różnego typu wysypki, np. pokrzywka lub atopowe zapalenie skóry czy objawy z układu nerwowego - senność lub nadpobudliwość i inne.

Ciężka duszność w astmie czy reakcje anafilaktyczne wstrząsowe w ciężkiej alergii na pokarmy, leki czy jady owadów są czynnikami zagrażającymi życiu, wymagającymi natychmiastowej pomocy lekarskiej. Dlatego choroby alergiczne należy diagnozować w miarę szybko i jak najwcześniej, jeśli są objawy by zapobiec rozwojowi ciężkich reakcji alergicznych. Mamy możliwość wczesnego rozpoznania wykonując testy IgE w surowicy krwi pacjenta (można już u niemowląt) i możemy skutecznie leczyć choroby alergiczne. Im szybciej postawimy diagnozę tym leczenie jest skuteczniejsze i zapobiega rozwojowi ciężkich postaci alergii.

Do 50% populacji cierpi w tej chwili na różne dolegliwości alergiczne, często nie zdając sobie z tego sprawy (np. nieżytu nosa alergicznego)

A ok 10-14% już ma objawy astmy.

Alergia to epidemia XXI wieku- to wielki problem społeczny.