Detoksykacja, zwana również odtruciem, nie jest tożsama z długotrwałą terapią uzależnień, jednak uważa się ją za najskuteczniejszą metodą wyjścia z ciągu alkoholowego. Jest więc kluczowym etapem leczenia alkoholizmu, ponieważ pozwala na oczyszczenie organizmu z toksyn, zniwelowanie objawów zespołu abstynencyjnego oraz przygotowanie pacjenta do dalszej terapii. Sprawdź, czym jest detoksykacja oraz co warto o niej wiedzieć.

Kiedy detoksykacja okazuje się niezbędna?

Dla wielu pacjentów wyjście z ciągu alkoholowego jest trudne, a wręcz niemożliwe. Wynika to przede wszystkim z obecności objawów zespołu abstynencyjnego, które pojawiają się po odstawieniu alkoholu i bardzo utrudniają uzależnionemu codzienne funkcjonowanie. Należą do nich między innymi: niepokój, lęki, bezsenność, nudności, zawroty głowy, drżenie rąk, nóg, a nawet całego ciała. Pacjenci nie radzą sobie z tym i decydują się na spożycie alkoholu, by spowodować ustanie objawów. W takich sytuacjach najlepszym krokiem jest detoksykacja, zwana również odtruciem.

Na czym polega detoksykacja?

Detoksykacja jest zabiegiem, który rozpoczyna się od podania substancji zatrzymujących objawy. Są to: magnez, potas, witamina B1, środki przeciwbólowe i uspokajające. Co ważne, pacjent musi być trzeźwy, a od ostatniego spożycia przez niego alkoholu powinno minąć co najmniej 8 godzin. Tylko w ten sposób zabieg będzie bezpieczny dla jego zdrowia. Tak mówi pacjent gabinetu lek. med. Marka Kubickiego, który poddał się detoksykacji:

Po zabiegu czułem się, jakbym spożył alkohol, ale o to chodzi. Lekarz powiedział mi, że taki stan jest dowodem na skuteczność odtrucia. Przez kolejne dni (od 2 do 7) konieczne jest branie środków uspokajających i nasennych. To wszystko oraz wsparcie psychiczne, na które można liczyć ze strony specjalistów, sprawiają, że poradzenie sobie z dolegliwościami obecnymi w czasie detoksu jest możliwe.

Do kogo udać się w celu przeprowadzenia detoksykacji?

Detoksykacja nie jest możliwa do przeprowadzenia samodzielnie – w warunkach domowych nie da się zahamować objawów zespołu abstynencyjnego, przez co pacjent może zdecydować się na spożycie alkoholu. Dlatego w celu detoksykacji najlepiej udać się do specjalistycznych placówek, na przykład do Gabinetu leczenia uzależnień lek. med. Marka Kubickiego w Szczecinie. W ten sposób liczyć można nie tylko na fachowe przeprowadzenie zabiegu, lecz także na wsparcie psychiczne oraz spokój podczas detoksykacji. Następnie warto rozpocząć terapię oraz zdecydować się na inne metody leczenia uzależnień, na przykład metody awersyjne.