Bilanse rozwojowe dzieci to bardzo ważne element profilaktyki zdrowotnej. Są to okresowe badania przeprowadzane na różnych etapach życia najmłodszych. Ich regularne prowadzenie pozwala sprawdzić, czy maluchy rozwijają się zgodnie z normami i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie wczesnego leczenia. O badaniach, które prowadzi m.in. Gabinet Neurolog Dziecięcy Anna Masztalerz, warto dowiedzieć się nieco więcej.

Czym są bilanse rozwojowe dzieci?

Dr Nauk Med. Anna Masztalerz to neurolog dziecięcy prowadząca swój gabinet w Bydgoszczy. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Specjalizacją gabinetu jest również pediatria, a w jej ramach oferowane są bilanse rozwojowe dzieci. Są to bezpłatne przeglądy zdrowia wykonywane kilkanaście razy w życiu dziecka, które umożliwiają poznanie jego stanu zdrowia oraz wczesne wykrycie wad rozwojowych i chorób. Bilanse nie są obowiązkowe, ale rekomendowane przez lekarzy i Ministerstwo Zdrowia. Wnioski z badań zapisywane są w dokumentacji medycznej i książeczce zdrowia dziecka, co pozwala na porównanie zmian pomiędzy kolejnymi bilansami.

Pierwszy i kolejne bilanse zdrowia

Pierwszy bilans zdrowia dziecka jest przeprowadzany w szpitalu zaraz po przyjściu dziecka na świat. Lekarz sprawdza wówczas budowę i zachowanie noworodka oraz wykonuje badania przesiewowe. Dzięki nim może wykryć mukowiscydozę, niedoczynność tarczycy, zaburzenia słuchu czy dysplazję stawów biodrowych. Kolejne bilanse zdrowia dziecka wykonywane są w wieku 4 tygodni, 2–6 miesięcy, 9 miesięcy, 12 miesięcy, 2 lat, 4 lat. Dalej w wieku 5, 9–10, 13–14, 16–17 lat. Kończą się po ukończeniu 19 roku życia.

Zalety badań profilaktycznych

Bilanse zdrowia pozwalają na wykrywanie wad rozwoju oraz chorób na wczesnym etapie ich powstawania. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie skutecznego leczenia. Badania te sprawdzają również, czy dziecko rozwija się prawidłowo i nie ma problemów takich jak wady wzroku, słuchu, postawy (np. skoliozy, płaskostopia). Wykrywają ewentualne zaburzenia ciśnienia tętniczego, wzrostu (np. niskorosłości), rozwoju psychicznego, psychosomatycznych czy też niedowagi lub otyłości.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o bilansach, które prowadzi m.in. Gabinet Neurolog Dziecięcy Anna Masztalerz? Pozwalają także określić, czy sześciolatki są gotowe do rozpoczęcia nauki. U młodzieży oceniają czy proces dojrzewania płciowego przebiega prawidłowo. Sprawdzają także czy uczniowie szkół ponadpodstawowych są zdolni do dalszego kształcenia lub nauki wybranego zawodu. Regularne wykonywanie badań profilaktycznych to sposób na dbanie o zdrowie naszych dzieci i umożliwienie im właściwego rozwoju.