Choć pojawienie się haluksów w dużej mierze zależy od skłonności genetycznych, to jednak do ich rozwoju przyczynia się niewłaściwy dobór obuwia. Zamiłowanie do wysokich obcasów i słabszy aparat więzadłowo-torebkowy sprawiają, że z dolegliwością tą borykają się głównie kobiety. Jakie są główne przyczyny powstawania palucha koślawego? Czy można temu zapobiec? Jak przebiega leczenie haluksów? Dowiesz się tego wszystkiego z niniejszego artykułu.

Jakie są przyczyny powstawania haluksów?

Haluks to inna nazwa schorzenia określanego przez podologów, jako paluch koślawy. Jest to wada, polegająca na nienaturalnym ustawieniu dużego palca stopy względem pozostałych palców. Jest to efekt deformacji śródstopia powiązany z osłabieniem stawów i więzadeł.

Skłonność do pojawienia się haluksów jest dziedziczna. Jednak znacznie większy wpływ na rozwój schorzenia ma użytkowanie na co dzień niewłaściwego obuwia. Mowa tu o butach na wysokim obcasie oraz ze zwężonym czubkiem. Nie bez znaczenia jest również wykonywanie pracy wiążącej się z długotrwałym przebywaniem w pozycji stojącej np. hostessa, magazynier, ekspedient. Wystąpienie haluksów jest również bardziej prawdopodobne u osób borykających się z nadwagą.

Dolegliwość ta występuje głównie u kobiet. Choć ma na to bez wątpienia wpływ użytkowanie wspomnianego nieodpowiedniego obuwia, to przyczyną jest również znacznie słabszy żeński aparat więzadłowo-torebkowy, co czyni kobiece stopy bardziej podatnymi na nieestetyczne deformacje.

Wraz z pogłębianiem się wady coraz wyraźniejsze stają się dolegliwości bólowe wywołane stanem zapalnym, które nasilają się po włożeniu butów - każde podrażnienie dużego palca stopy powoduje nieprzyjemne doznania.

Zmienia się również biomechanika stopy, co oznacza nierównomierne rozkładanie ciężaru podczas chodu. W efekcie tego poruszanie staje się coraz trudniejsze.

Jak zapobiegać haluksom i jak je leczyć?

O ile nie da się zmienić zapisu genetycznego, który odpowiada za to, czy u danej osoby haluksy wystąpią się z większym prawdopodobieństwem, o tyle można wybierać obuwie, które nie będzie negatywnie wpływać na kondycję stóp. Powinny być to buty na płaskim obcasie z szerokim czubkiem. Ponadto podczas długotrwałego stania konieczne jest wykonywanie ćwiczeń rozluźniających stopy.

Jeśli jednak haluksy są już wyraźnie widoczne i powodują ból, konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Paluch koślawy jest niestety jedną z tych dolegliwości, która nie przemija samoistnie. Wręcz przeciwnie - wraz z czasem dolegliwości będą dawać się coraz bardziej we znaki.

Jak tłumaczy lekarz podolog z prywatnej kliniki ortopedycznej Kort Klinika - rozpoczynając leczenie w początkowym stadium rozwoju haluksów, zwykle zaleca się stosowanie dopasowanych do pacjenta wkładek ortopedycznych, odpowiedniego obuwia oraz ortezę korygującą. Pomocne mogą być również plastry żelowe, których zadaniem jest łagodzenie stanów zapalnych. U pacjentów uskarżających się na wyjątkowo doskwierający ból może być to jednak niewystarczające. Wówczas konieczne są zabiegi u fizjoterapeuty wspomagane farmakoterapią.

Jeśli osoba borykająca się z haluksami zgłosi się do gabinetu podologicznego, dopiero gdy ma trudność w bezbolesnym włożeniu butów na stopy, wówczas jedynym sposobem wyleczenia jest zabieg chirurgiczny.

Leczenie chirurgiczne jest skuteczną metodą poprawienia kształtu i funkcji stopy. Sposób wykonania zabiegu zależy od stopnia zniekształcenia, wieku pacjenta oraz aktywności. We wszystkich przypadkach stosuje się metodę zespoleń kości co umożliwia wczesne usprawnianie oraz prowadzenie po zabiegu bez unieruchomienia zewnętrznego gipsem. Efekt kosmetyczny jest zawsze bardzo dobry, efekt funkcjonalny zależy od stopnia współistniejących zmian zwyrodnieniowych stawów. Stąd zachęta do wykonywania zabiegu operacyjnego we wczesnym okresie powstawania palucha koślawego. Gwarantuje to lepszy wynik leczenia kosmetyczny i funkcjonalny.