Lekarz ortopeda specjalizuje się w leczeniu złamań i urazów kości, a także dolegliwości związanych z kręgosłupem, układem ruchu i prawidłową postawą. Wiele osób po raz pierwszy odwiedza gabinet ortopedyczny w przypadku złamania lub urazu, nic więc dziwnego, że powstało wiele mitów wokół leczenia ortopedycznego. W tym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania pacjentów.

Czy można wykonać USG kolana?

Badanie ultrasonograficzne, czyli USG to jedno z podstawowych badan diagnostycznych, ułatwiających lekarzowi ortopedzie zdiagnozowanie schorzenia oraz przystąpienie do jego leczenia. Z tego względu w dobrze wyposażonych poradniach ortopedycznych, takich jak Prywatny Gabinet Ortopedyczny lek. Stanisława Jurkowskiego znajduje się aparatura – ultrasonograf, umożliwiająca wykonanie badania USG.

Przy urazach kolan istotne nie jest wykonanie obrazowania, co za tym idzie, jak najbardziej można wykonać USG stawu kolanowego, a samo badanie jest bezbolesne i bezpieczne.

Niestety, wykonanie badania USG nie jest możliwe w przypadku, gdy na kończynie znajduje się gips lub inne opatrunki stałe niemożliwe do usunięcia na czas badania.

Jak długo goi się złamanie?

Złamanie to uraz znacznie utrudniający codzienne funkcjonowanie, nic więc dziwnego, że pośród najczęściej zadawanych przez pacjentów pytań jest to, o czas, jaki potrwa gojenie.

Choć na czas gojenia się złamania ma wpływ wiele czynników, to w najlepszym razie, jeśli złamanie było nieskomplikowane, a postępowanie wdrożone odpowiednio wcześnie zrastanie się kości trwa około 6-8 tygodni. Z tego względu tak ważne jest, bo w przypadku podejrzenia złamania bezzwłocznie zgłosić się do lekarza ortopedy, który na podstawie badań, takich jak RTG, badanie palpacyjne oraz obserwacja miejsca urazu postawi diagnozę, oraz wyznaczy dalsze postępowanie.

Czy przy unieruchomieniu konieczna jest profilaktyka przeciwzakrzepowa?

Według polskich wytycznych dotyczących profilaktyki i leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej powinno się wdrożyć profilaktykę przeciwzakrzepową (zgodnie z zaleceniami ortopedy) do czasu zdjęcia  opatrunku  gipsowego  lub  ortezy,  szczególnie  u chorych  ze złamaniem  bliższej nasady kości piszczelowej oraz u chorych w podeszłym wieku i osób cierpiących na otyłość. Unieruchomienie kończyny jest bowiem jednym z czynników naczyniowych, mających wpływ na ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zakrzepów krwi. O konieczności stosowania profilaktyki przeciwzakrzepowej w konkretnym przypadku decyzję podejmuje jednak lekarz ortopeda.

Warto wspomnieć także, że podczas zrastania się kości niedozwolone jest picie alkoholu przez cały proces gojenia, ze względu na opóźnienie zrastania.