Leczenie ortodontyczne za pomocą aparatu stałego to wieloetapowy i czasochłonny proces. Bardzo ważny jest jego ostatni etap, czyli zastosowanie aparatów retencyjnych. występują one w różnych formach, a czas ich noszenia jest ściśle uzależniony od przypadku konkretnego pacjenta. Dla osiągnięcia idealnych efektów należy bardzo dbać o kompleksową higienę jamy ustnej.

Czym jest aparat retencyjny?

Inaczej nazywany retainerem, to rodzaj aparatu na zęby, stosowanego w ostatnim etapie leczenia ortodontycznego. Jego zastosowanie jest konieczne dla utrzymania, utrwalenia wypracowanych efektów. Dzieli się je na dwa rodzaje – aparaty retencyjne stałe oraz ruchome. Pierwszy z wymienionych ma postać szyny w kształcie drutu, który mocuje się za pomocą kleju lub kompozytu od wewnętrznej strony uzębienia. Takie zabiegi przeprowadza między innymi specjalista ortodonta, dr nauk medycznych w swoim gabinecie w Gliwicach.

Do drugiego rodzaju zalicza się najczęściej stosowane płytki termoformowalne i płytki Hawleya. Nakłada się je z reguły na noc, a jeżeli mają być używane w trakcie dnia, to muszą być zdejmowane do posiłków. Pierwsze mają postać przezroczystych szyn, obejmujących całą powierzchnię zębów, natomiast drugie nie pokrywają powierzchni siecznych oraz żujących, ale są dopasowane zarówno do podniebienia, jak i języka, a dodatkowo mają drut oraz klamry. W obydwu przypadkach retencyjne aparaty ruchome mają osobną część na górne i dolne zęby.

Jak długo trwa leczenie?

Należy zaznaczyć, że tego rodzaju elementy korekcyjne nie prostują zębów, a jedynie, jak zostało już wspomniane, utrwalają uzyskane efekty podczas wcześniejszego etapu kompleksowego leczenia ortodontycznego. Niestety, nie ma jedynego zalecanego terminu noszenia aparatu retencyjnego. Szyna lub płytki mogą zostać założone na kilka lat, a nawet dożywotnio. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, który powinien znajdować się pod stałą opieką ortodontyczną. Umownie przyjmuje się, że najkrótszy okres leczenia retencyjnego powinien wynosić co najmniej połowę czasu, jaki zajęło noszenie aparatu ortodontycznego.

Jak utrzymywać higienę?

Przy rodzajach ruchomych dbałość o czystość jamy ustnej nie odbiega od codziennych standardów. Należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów oraz ich nitkowaniu. Nieco więcej problemów może przysporzyć szyna mocowana na stałe. W tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na miejsce w okolicy drutu, gdzie będą gromadzić się resztki pokarmowe. Warto zaopatrzyć się w specjalne szczoteczki ortodontyczne, jak również wyciorki i płyn do płukania jamy ustnej. W ten sposób skutecznie zapobiega się rozwojowi próchnicy i powstawaniu kamienia nazębnego.