Na niedosłuch w Polsce może cierpieć nawet kilkadziesiąt tysięcy osób, zwłaszcza w wieku emerytalnym. Słuch pogarsza się bowiem wraz z wiekiem – podobnie, jak wzrok – i należy zadbać o jego odpowiednią korekcję. Nie tylko choroby neurologiczne, urazy, czy wady genetyczne są wskazaniami do korzystania z aparatów słuchowych. Duże zapotrzebowanie na nie powoduje zatem to, że technologia, którą opracowują najlepsze laboratoria, tworzą coraz lepsze urządzenia, również pod katem walorów estetycznych.

Rodzaje aparatów słuchowych – postępująca miniaturyzacja

Ze względu na wielkość konstrukcji aparatów słuchowych, można wyróżnić aparaty ze słuchawką zewnętrzną, aparaty zauszne, aparaty wewnątrzuszne, a także wewnątrzkanałowe. To ostatnie dwa przykłady należy zaliczyć do urządzeń mini i mikro, które nie tylko mogą być wysokie pod względem jakości i czasu pracy, ale które są bardzo estetyczne wizualnie. Mowa bowiem o ich częściowym, lub pełnym ukryciu tak, aby osoba je nosząca nie musiała tłumaczyć się obcym rozmówcom ze swojej wady. Aparaty zminiaturyzowane są zatem niemalże niewidoczne, a już teraz popularyzowane są konstrukcje wprowadzane do kanałów usznych. Obecnie jest to jednak stosunkowo droga technologia, która jednak za kilka lat może całkowicie wyprzeć konstrukcje aparatów zausznych. Wystarczy zwrócić uwagę, w jakim dynamicznym tempie rozwija się miniaturyzacja, czy potoczne „odchudzanie” laptopów, telewizorów, czy smartfonów. Podobne zabiegi są stosowane przez producentów aparatów słuchowych, którzy jednak mają trudniejsze zadanie do wykonania – muszą dbać o wysoką sprawność i bezpieczeństwo użytkowe oferowanych aparatów.

Dobór urządzeń – od kwestii zdrowotnej po finansową

Dobór odpowiedniego aparatu słuchowego jest uzależniony od wielu czynników. Niestety jednym z nich jest ten finansowy. Na szczęście dzisiaj istnieją różne opcje refundacyjne, które zawsze są przedstawiane przez dystrybutorów. To oni dbają o to, aby pacjenci mogli cieszyć się prawidłowym słuchem, bez utraty stabilności finansowej – oferowane są także różne wersje zakupu ratalnego! Dzieci zaś wielokrotnie są oprócz refundacji objęte pomocą specjalnych fundacji, których w Polsce jest coraz więcej. Walka z niedosłuchem u osób starszych również jest coraz bardziej skuteczna… Podjąć można ją między innymi z firmą KACZAK Aparaty słuchowe, gdzie w profesjonalny sposób dobiera się urządzenia, czy gdzie można je testować! Jak wygląda przykładowy proces przygotowania aparatu dla pacjenta? W pierwszym etapie przeprowadza się szczegółowe badania słuchu, określa się zakres wady i jej typologię, a także potrzeby pacjenta i jego możliwości – także te finansowe. Następnie wybiera się najbardziej pasujące do opisu przypadku urządzenie, które jest kalibrowane i dostosowywane do użytkownika. Następuje tutaj także faza testowania – niekiedy kilkudniowego. Cały proces kończy się kontrolą jakości. Jeśli pacjent jest zadowolony, może przejść do finalizacji zlecenia. W przypadku utrudnień i złego doboru urządzenia, powraca się do pierwszego etapu i proponowania innego aparatu.