Przeziębienie to lekka infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych, którą każdy z nas przechodzi często kilka razy w ciągu roku. Jak należy wówczas postępować? Na co trzeba uważać, stosując popularne leki na przeziębienie? Czy koniecznie trzeba iść do lekarza? Dlaczego warto skonsultować stosowane leki z farmaceutą? Na te wszystkie pytania odpowiedź znajduje się poniżej.

Jak radzić sobie z przeziębieniem?

Najczęstsze objawy przeziębienia to katar, lekki ból gardła, kaszel spowodowany spływaniem wydzielina po tylnej ścianie gardła. Może dodatkowo pojawić się podwyższona temperatura. Czy warto od razu iść do lekarza? Jeśli objawy są nasilone, to nie warto czekać. Jeśli jednak są jedynie łagodne, to warto poczekać, zostać wieczorkiem w domu, ogrzać się.

Do tego często dołączają się różnego rodzaju środki na przeziębienie. Z jednej strony mamy te domowe jak czosnek, herbatę gorącą czy syrop cebuli. Z drugiej zaś, w każdej aptece teraz sprzedawane są różne leki na przeziębienie. Łagodzą one dolegliwości i pomagają organizmowi poradzić sobie z wirusem.

Na co trzeba uważać, stosując popularne leki na przeziębienie?

Stosując je, trzeba jednak uważać na kilka spraw. Przede wszystkim, często kupujemy kilka leków naraz – jakąś saszetkę do rozpuszczania, coś do łyknięcia i na dodatek pastylki na gardło. W domu znajdujemy dodatkowo jakieś pastylki na przeziębienie o innej nazwie oraz spray do gardła. Oczywiście wszystko stosujemy naraz, co jest bardzo poważnym błędem i czasem może skończyć się naprawdę nieciekawie.

Trzeba bowiem zawsze sprawdzać, co w danym leku jest substancją czynną, czyli działającą. Często jest tak, że w saszetkach do rozpuszczania, które kupiliśmy i w tabletkach, które były w domu, jest dokładnie ta sama substancja np. paracetamol, mimo że te dwa preparaty mają różną nazwę.

Warto jeszcze dodać, że część osób, które przyjmuje różne leki przewlekle, powinna także sprawdzić, co znajduje się w nich. Czasem ponownie, niestety leki przeciwbólowe, które przyjmujemy na co dzień z uwagi na np. bóle stawów, mają dokładnie tę samą substancję czynną, co leki przeciwzapalne na przeziębienie.

Do czego to wszystko może prowadzić? Otóż może okazać się, że przyjmiemy wielokrotnie wyższą dawkę danego leku, niż jest to dozwolone. W przypadku przekroczenia dobowej dawki paracetamolu może to spowodować nawet ciężkie uszkodzenie wątroby.

Doskonała apteka i profesjonalni farmaceuci

Jednak przecież nikt z nas nie jest specjalistą od leków. Co zatem można zrobić? Warto udać się do zaufanej apteki. Taką apteką na pewno będzie apteka całodobowa Damian. Tutaj pracują farmaceuci, którzy doskonale znają się na swoim zawodzie i będą umieli pomóc oraz doradzić.