Mammografia okazuje się niezbędnym krokiem w momencie, gdy istnieje zagrożenie wystąpienia nowotworu w obrębie piersi. Nie jest to jednak wszystko, co warto wiedzieć w tym temacie, gdyż dobrze będzie poruszyć w poniższym wpisie jeszcze kilka zróżnicowanych związanych z tym kwestii. Sprawdź, co szczególnie powinnaś wiedzieć w związku z wykonywaniem mammografii.

Podstawowe kwestie

Na początek, dobrze będzie wyjaśnić sobie wszelkie podstawowe aspekty. Zatem, zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest mammografia lub MRTG. W skrócie, mammografia stanowi specyficzny rodzaj prześwietlenia wykorzystującego promienie rentgenowskie w niskiej dawce, co pozwala na skuteczne zbadanie piersi. W efekcie, z pomocą tego rozwiązania jesteśmy w stanie wykryć wszelkie zmiany, jakie to zaszły w tym obrębie naszego ciała. Poruszając kwestię mammografii, nie można zapomnieć także o dwóch prawdopodobnie najbardziej skutecznych metodach przeprowadzania mammografii w postaci mammografii cyfrowej oraz CAD. Obydwa te rozwiązania wykorzystuje się w nieco innych przypadkach, ale łączy ich bardzo dobry poziom skuteczności.

Skoro już wyjaśniliśmy sobie wszelkie podstawowe kwestie w związku z tym, czym jest mammografia, możemy teraz przejść do tego, w jakim celu jest wykorzystywana. W głównej mierze, trzeba tutaj wspomnieć o tym, że za pomocą mammografii jesteśmy w stanie wykryć wszelkie wczesne zmiany nowotworowe, jakie to zaszły u kobiet w okolicach piersi. Warto tutaj zaznaczyć, że mammografia stanowi także badanie przesiewowe, a samo zbadanie kobiet odbywa się najczęściej w momencie, gdy nie odczuwają one jeszcze żadnych niepokojących dolegliwości czy też objawów. Co więcej, za pomocą mammografii jesteśmy w stanie także zdiagnozować choroby piersi u tych osób, które już na własną rękę zauważyły guzek w tym obrębie ciała. To samo dotyczy sytuacji, gdy zauważymy dolegliwości bólowe w okolicach piersi.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W temacie mammografii warto będzie poruszyć jeszcze co najmniej kilka zróżnicowanych kwestii. Zanim jednak to zrobimy, pragniemy zaznaczyć, że poszczególne związane z tym informacje udało nam się uzyskać dzięki konsultacji z ekspertami z Pracowni RTG i USG. Tak więc, warto będzie tutaj wspomnieć także o tym, w jaki sposób powinniśmy się przygotować do takiego badania. Pierwszym krokiem w tej sytuacji najczęściej jest rozmowa z ginekologiem w momencie, gdy zauważymy jakiekolwiek zmiany w obrębie naszych piersi. Co więcej, ginekologa warto poinformować w takiej sytuacji także o wszelkich operacjach, jakie to w przeszłości przeszłyśmy, a także o zażywanych lekach oraz o tym, czy w naszej rodzinie ktokolwiek cierpiał na problemy zdrowotne w związku z nowotworem piersi.

Zanim podejdziemy do badania, nierzadko ważne okazuje się to, aby nie wykonywać go na około tydzień przed spodziewaną miesiączką. Jest to możliwe, ale uciskanie piersi nie dość, że jest wówczas najbardziej bolesne, to jeszcze podczas mammografii nasilają się powiązane dolegliwości. Badanie zaleca się przeprowadzić najczęściej w pierwszym tygodniu od pierwszego dnia miesiączki. Oprócz tego, jak pewnie się domyślacie, bardzo ważne będzie także poinformowanie lekarza albo technika radiologicznego o ewentualnej ciąży, nawet jeśli tylko przeczuwamy, że w niej jesteśmy. O wszelkich pozostałych zaleceniach poinformuje nas już sam lekarz.

To nie wszystko

Na koniec, w temacie mammografii dobrze będzie wspomnieć jeszcze o przebiegu samego badania. Tutaj, najważniejszą informację stanowi fakt, że w trakcie badania technik albo lekarz będzie musiał umieścić pierś w odpowiednio dopasowanej pozycji na płycie sprzętu, jaki to wykorzystuje się do przeprowadzenia tego rodzaju badania. Następnie, dojdzie do mniej lub bardziej bolesnego ucisku, w zależności od indywidualnego przypadku, w obrębie tej części ciała. Jest to jednak niezbędne z kilku względów, dlatego będąc już na badaniu nie warto w żaden sposób się temu przeciwstawiać, gdyż bezpośrednio zaważyłoby to na jakości wyników.