O niepłodności małżeńskiej możemy mówić, gdy przy regularnym współżyciu przez rok kobieta nadal nie może zajść w ciążę. Problem ten dotyczy wielu par i może prowadzić do problemów w relacjach damsko-męskich, a nawet do poważnego kryzysu w związku. Niepłodność może wpływać na psychikę zarówno mężczyzn, jak i kobiet, dlatego rozmowy na ten temat nie można unikać. Jak wygląda leczenie niepłodności? Co może zaoferować nam ginekolog?

Choroba, którą można leczyć

Najważniejszym faktem dla pary, która ma problemy z zajściem w ciążę, jest to, że nie są odosobnionym przypadkiem, a wiele już zdołano wyleczyć. Problem może leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny, dlatego oboje powinni zostać przebadani – kobieta u ginekologa, a mężczyzna u androloga lub urologa. Żeby diagnostyka niepłodności przebiegła w sposób sprawny, niezbędne jest przygotowanie informacji na temat cykli miesiączkowych oraz chorób w rodzinie przed udaniem się do gabinetu ginekologicznego. Rozmowa z ginekologiem będzie obejmować bardzo intymne kwestie, które pozwolą na jak najtrafniejsze rozpoznanie przyczyn niepłodności. Oboje partnerzy będą musieli następnie wykonać szereg badań, m.in. badanie męskiego nasienia, badania krwi i moczu, sprawdzenie drożności jajowodów i występowanie jajeczkowania. Leczenie niepłodności jest bezpośrednio zależne od jego przyczyn i dobiera je specjalista. Kończy się ono ciążą w wielu przypadkach, dlatego kluczowe jest niezniechęcanie się małżonków.

Jak styl życia wpływa na bezpłodność?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bezpłodności, które możemy wyeliminować sami, przed wizytą u lekarza. To, jak wygląda nasze codzienne funkcjonowanie, wpływa na wszystkie układy naszego organizmu, a więc ma bezpośredni wpływ na możliwość zajścia w ciążę. Niepłodność małżeńska może być spowodowana zbyt wysoką ilością spożywanego alkoholu i palonych papierosów. Dotyczy to obojga przyszłych rodziców. W przypadku kobiet odstawienie używek nie tylko ułatwia zapłodnienie, ale także ułatwia rezygnację z nich wraz z momentem zajścia w ciążę. Jak podkreśla Bitek Marek Gabinet Ginekologiczny, dieta także ma duże znaczenie w związku ze sprawnością seksualną. Niedobory witamin oraz składników odżywczych powodują osłabienie organizmu, które nie sprzyja zapłodnieniu.