Dom opieki zapewnia szeroki zakres usług zdrowotnych i pielęgnacyjnych obejmujących opiekę pielęgniarską, całodobowy nadzór, kilka posiłków dziennie i pomoc w codziennych czynnościach. Dostępne są również usługi rehabilitacyjne, takie jak fizjoterapia, terapia zajęciowa i logopedyczna. W wielu przypadkach to jedyna szansa na godne życie dla osoby, która ma trudności w samodzielnym egzystowaniu i jest zmuszona do korzystania z pomocy osób trzecich, dlatego też warto zapoznać się z ofertą Fundacji Klimczok. Jakie kwestie rozważyć podczas wyboru odpowiedniego miejsca?

Pobyt tymczasowy lub stały

Niektóre osoby pozostają w domu opieki przez krótki czas w ramach rekonwalescencji, a po wyzdrowieniu wracają do domu. Niemniej, większość mieszkańców domów opieki mieszka tam na stałe, ponieważ cierpią na przewlekłe schorzenia fizyczne lub psychiczne, które wymagają stałej opieki i nadzoru. Bez względu na okres pobytu w domu opieki warto przeprowadzić wstępne rozeznanie i zyskać pewność, że wybrana placówka opieki spełnia oczekiwania chorego i jest dla niego bezpieczną przystanią.

Jeżeli szukasz domu opieki dla ukochanej osoby, powinieneś wybrać lokalizację umożliwiającą łatwe i częste odwiedziny. Bardzo ważnym kryterium jest również wielkość domu opieki. Obiekt powinien dysponować odpowiednio ilością miejsca, aby zaoferować chorym ciche przestrzenie oraz obszary do wspólnej aktywności. Mieszkańcy powinni mieć możliwość decydowania o tym, co chcą robić w danym momencie.

Jak wybrać dom opieki?

Decyzja o wyborze domu opieki jest znacznie łatwiejsza, jeżeli rodzina ma czas na zbadanie placówek i zweryfikowanie ich oferty. Niestety, w większości przypadków decyzja o przeprowadzce musi być podjęta błyskawicznie. Często następuje nagła zmiana stanu psychicznego lub fizycznego jednostki, która wymaga natychmiastowego umieszczenia chorego w wyspecjalizowanej placówce pielęgniarskiej.

Jeżeli ukochana osoba nadal może dokonywać wyborów, bardzo ważne jest, aby decyzja o umieszczeniu w placówce została podjęta wspólnie. W przypadku zaburzeń psychicznych uniemożliwiających racjonalizację czynów, rodzina musi być gotowa do podejmowania decyzji w jej imieniu.

Usługi dodatkowe

Pomimo że wszystkie domy opieki oferują opiekę długoterminową, część placówek, takich jak te prowadzone przez Fundację Klimczok, umożliwia pacjentom korzystanie z usług dodatkowych, takich jak rehabilitacja czy fizjoterapia.

Istotnym kryterium wyboru domu opieki jest również jakość posiłków. Mieszkańcy powinni mieć do wyboru różne potrawy, aby w pełni zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe. Dobrym sposobem na rzetelną ocenę działania ośrodka jest umówienie wizyty w czasie wydawania posiłków. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jest sprawdzić pracę placówki „od środka”.

Poznaj ofertę Fundacji Klimczok

Fundacja Klimczok stawia na wysoką jakość opieki nad seniorami oraz osobami niepełnosprawnymi w prowadzonych przez nich domach opieki społecznej. Zaangażowany, życzliwy i wykwalifikowany personel dba o komfort ich mieszkańców, oferując przestronne pokoje z łazienkami i balkonami w malowniczej okolicy z widokiem na góry. Mieszkańcy mają dostęp do rehabilitacji, opieki medycznej oraz różnorodnych zajęć i programów społecznych. Współpraca z rodzinami i transparentna komunikacja są priorytetem, a smaczne, zdrowe wyżywienie, czystość oraz porządek to tylko dodatkowe atuty.