Zaćma to choroba dotykająca najważniejszy dla ludzi zmysł, czyli wzrok. Jej przyczyny mogą być bardzo różne, a specjaliści z całego świata wciąż starają się je sprecyzować. Schorzenie to bywa także dość podstępne, ponieważ jego pojawieniu się nie towarzyszą ani dolegliwości bólowe, ani nawet przekrwienie oczu. Z czasem zaczynają pojawiać się jednak charakterystyczne problemy z właściwym widzeniem. Które z nich powinny zwrócić szczególną uwagę?

Jakie są objawy zaćmy?

Symptomów tej jednostki chorobowej jest naprawdę wiele. Niestety wiąże się to z tym, iż ze względu na swoją niejednoznaczność są one po prostu bagatelizowane. Takie postępowanie ma prawo skończyć się dość poważnymi konsekwencjami, ponieważ to właśnie nieleczona zaćma prawie w 50%  stanowi przyczynę trwałej ślepoty. Dlatego też pierwszym objawem, który powinien zwrócić uwagę każdej osoby, jest stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia. Za jeden z najczęściej występujących symptomów uważa się również narastającą krótkowzroczność, która wbrew powszechnie panującej opinii, nie stanowi jedynie przypadłości osób starszych.

Zaćma nieodzownie kojarzona jest także z efektem zamglonego widzenia. Osoby zmagające się z tą chorobą mają też problemy z właściwą oceną odległości oraz z rozpoznawaniem kolorów – aczkolwiek ostatni z objawów nie stanowi tutaj reguły. W zależności od dynamiki przebiegu choroby mogą pojawić się kłopoty ze zniekształconym lub nawet podwójnym widzeniem przedmiotów. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Jakie są rodzaje zaćmy?

Choroba ta występuje pod 3 głównymi postaciami. Pierwszą z nich jest tzw. zaćma podtorebkowa tylna. W tym przypadku upośledzenie widzenia dotyczy tylnej torebki soczewki i jest większe w jasnym oświetleniu i przy patrzeniu z bliska niż przy patrzeniu w dal. Dość często spotkać można się także z zaćmą jądrową – umiejscowioną w środkowej części soczewki. Osoba chora widzi gorzej  jasnym oświetleniu i przy dużym nasłonecznieniu. Co do zasady zaćmie tego typu towarzyszy zmiana wady wzroku w kierunku krótkowzroczności.

Jeżeli natomiast chodzi zaćmę korową, to typowe dla przebiegu choroby zmętnienia początkowo pojawiają się na obwodzie soczewki. Powoduje to złe widzenie o zmroku, a także w ciemnych pomieszczeniach. Pacjenci poszukujący kompleksowej pomocy w zakresie diagnozowania i leczenia zaćmy powinni zwrócić szczególną uwagę na ofertę przygotowaną przez Klinikę Okulistyczną Jasne Błonia, która od lat uchodzi za jeden z najlepszych ośrodków tego typu w Polsce. To właśnie tutaj lekarze każdorazowo zapewniają wszystkim chorym indywidualne podejście oraz szybkie wdrożenie skutecznej terapii. Im szybciej uda się zareagować na pierwsze objawy zaćmy, tym większe szanse na pomyślny przebieg operacji.