Choroby zębów czy dziąseł mogą być trudne do zdiagnozowania jedynie poprzez oględziny w gabinecie stomatologicznym. Często konieczne są dodatkowe badania. Elementem diagnostyki może być rentgen zęba, który jako jedyny nie wymaga skierowania specjalisty do pracowni rentgenowskiej. W artykule przybliżamy podstawowe kwestie związane z tym badaniem.

Wskazania i przeciwwskazania do RTG zęba

Wykonanie zdjęcie rentgenowskiego zęba zlecane jest, gdy stomatolog nie jest w stanie postawić diagnozy jedynie na podstawie oględzin zęba w gabinecie stomatologicznym. Jest to też standardowy krok przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, ponieważ pozwala ocenić jego zasadność w konkretnym przypadku. RTG zęba może być ponadto konieczne podczas wykrywania próchnicy. Wykonane przed zabiegiem ekstrakcji zęba lub dłutowania służy ocenie stopnia trudności zabiegu. Dzięki niemu zarówno pacjent, jak i specjalista mogą odpowiednio się do niego przygotować. Rentgen może być przydatny także w przypadku wykonania protezy zębowej czy wstawienia implantu.

We wszystkich wymienionych przypadkach pacjent powinien udać się do pracowni rentgenowskiej takiej jak pracownia Densgraf Rentgen w Warszawie. Nie zawsze jednak badanie to może zostać przeprowadzone. Do najważniejszych przeciwwskazań należy ciąża, dlatego też zaleca się, aby kobiety w okresie rozrodczym wykonywały badania z użyciem promieniowania jonizującego w trakcie miesiączki, co minimalizuje możliwość napromieniowania płodu.

Przebieg badania RTG

Do wykonania zdjęcia rentgenowskiego należy się odpowiednio przygotować, by zminimalizować skutki promieniowania, które jest dla naszego zdrowia szkodliwe. Założyć należy specjalny fartuch lub kołnierz z gumy ołowianej. W przypadku zdjęcia RTG wewnątrzustnego klisza aparatu umieszczana jest w ustach pacjenta, a ten poproszony o jej podtrzymanie. Stosowane są różne rodzaje RTG zęba, a o wyborze konkretnego decyduje cel, w jakim zdjęcie jest wykonywane. Najczęściej wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne, podczas którego pacjent stoi nieruchomo, a maszyna obraca się wokół jego głowy. Ten typ pozwala wykryć próchnicę, wady rozwojowe, nadliczbowe zęby i inne nieprawidłowości. Wykonywane jest też jako element diagnozowania nowotworu.

Zdjęcie punktowe zazwyczaj obejmuje kilka zębów. Jego celem najczęściej jest przygotowanie do leczenia kanałowego. Daje dokładniejszy wynik niż zdjęcie pantomograficzne, ponieważ pozwala ocenić stan zapalny zęba, zaplanować założenie implantu i inne konieczne zabiegi.