Na rynku dostępne jest wiele różnego rodzaju piw, jednak najbardziej podstawowy podział obejmuje piwa górnej i dolnej fermentacji. To pojęcia, z którymi w terminologii browarniczej spotyka się bardzo często, ale wiele osób nie wie, co tak naprawdę się za nimi kryje. Jak powstają i czym się charakteryzują wspomniane rodzaje piw? Odpowiedzi przedstawiamy w artykule!

Piwa górnej fermentacji

Jak sama nazwa wskazuje, do warzenia tego typu piw wykorzystuje się drożdże górnej fermentacji. Saccharomyces cerevisiae znane są od tysięcy lat, a dokładniej już od starożytności. Niemniej jednak kiedyś nie było wiadomo, jak dokładnie działają drożdże i w jaki sposób je używać, dlatego robiono to intuicyjnie. Natomiast, jeśli chodzi o nazwę drożdży, wzięła się ona od ich charakterystycznego zachowania. Otóż drożdże górnej fermentacji unoszą się na powierzchni brzeczki i zazwyczaj tworzą pianę lub kożuch.

Piwa górnej fermentacji cieszą się popularnością przede wszystkim dlatego, że łatwo je uzyskać. Fermentacja tego typu piw zachodzi w temperaturze 15-25°C, czyli w standardowej temperaturze pokojowej, a więc nie są potrzebne specjalnie chłodzone pomieszczenia. Co więcej, drożdże górnej fermentacji są mocniejsze niż te dolnej fermentacji, dzięki czemu cały proces trwa znacznie krócej – ok. 2 tygodnie. W ten sposób uzyskuje się przede wszystkim piwa typu ale oraz pszeniczne.

Piwa dolnej fermentacji

Jak nietrudno się domyślić w przypadku piw dolnej fermentacji wykorzystuje się drożdże dolnej fermentacji. Ich nazwa również wskazuje na to, w jaki sposób drożdże się zachowują – w zależności od gatunku opadają na dno po zakończonym procesie fermentacji lub trafiają tam od samego początku. Drożdże Saccharomyces pastorianus potrzebują do fermentacji specjalnych warunków. Najważniejsza jest niska temperatura (najlepiej 8-12°C), dlatego, aby warzyć tego typu piwo, niezbędne są specjalne maszyny chłodzące lub odpowiednio przystosowane pomieszczenia, np. głębokie piwnice.

Ponadto piwa dolnej fermentacji muszą przejść proces lagerowania (stąd określenie tego gatunku piw jako lager), czyli leżakowania, podczas którego dojrzewają i się klarują. To wszystko sprawia, że warzenie piw dolnej fermentacji trwa kilka tygodniu dłużej niż tych górnej fermentacji. Niemniej jednak to właśnie lagery cieszą się większą popularnością i stanowią blisko 90% rynku piwa.

Jaki rodzaj piwa wybrać?

W profesjonalnych dobrze zaopatrzonych sklepach, takich jak np. hurtownia piw Zofmar Bis z Łodzi, klienci znajdą zarówno piwa górnej, jak i dolnej fermentacji. Dlatego wybór powinien zależeć jedynie od indywidualnych upodobań i preferencji smakowych. Piwa górnej fermentacji mają wyczuwalne nuty: owocowe, nektarowe, przyprawowe, korzenne, kwiatowe oraz ziołowe. Natomiast piwa dolnej fermentacji są bardziej klarowne i mają intensywny smak słodu oraz chmielu.