Czy wiesz, że jajka znajdowały się w diecie człowieka od wielu tysiącleci? Obecnie są one uznawane za jeden z najczęściej spożywanych produktów pochodzenia zwierzęcego. Średnie spożycie jaj wynosi około 160 sztuk rocznie na osobę. Warto jednak zaznaczyć, że są one konsumowane pod różnymi postaciami – są składnikami wielu wyrobów gastronomicznych. Niemalże każde danie mączne, dostępne w lokalach, posiadają je składzie. Przeczytaj, czym punkty gastronomiczne powinny kierować się przy wyborze jaj.

Po pierwsze dezynfekcja – wymagania Sanepidu

Jajka są podstawowym składnikiem wielu dań, dostępnych w restauracjach, cateringach, barach bistro (w opcji śniadaniowej) i innych punktach gastronomicznych. Ze względu na to, że stosowanie ich niesie ze sobą pewnego rodzaju ryzyko – zarówno na skorupce jaja jak i w jego wnętrzu mogą znajdować się bakterie Salmonelli – właściciele lokali powinni zadbać o zastosowanie wszystkich środków prewencyjnych, rekomendowanych przez Sanepid.  Przede wszystkim jest to dezynfekcja termiczna jaj, polegająca na sparzaniu. Większość bakterii znajduje się bowiem na skorupce, a temperatura 60-65 stopni C. skutecznie je niszczy. Inną metodą jest naświetlanie produktu za pomocą naświetlarek – czas określany jest przez te urządzenia. Jeśli jednak, w danym punkcie gastronomicznym nie ma sterylizatorów lub jeśli dany lokal chce oszczędzić czas, przeznaczony na wypełnianie procedur – to warto być świadomy, że u wielu producentów można kupić jaja naświetlone.

Chów klatkowy czy ekologiczny?

Kolejną kwestią jest wybór rodzaju jaj. Warto zaznaczyć, że na rynku obecne są podzielone według rodzaju hodowli kur. Można więc spotkać się z następującymi oznaczeniami:

  • „0” – jaja ekologiczne, gdzie kury posiadają pełną swobodę. Są one karmione wyłącznie karmami, pochodzącymi z upraw ekologicznych. Tego typu jaja znajdą zastosowania w daniach eko.

  • „1” – jaja z wolnego wybiegu. Podobnie jak w pierwszym przypadku – kury mogą poruszać się swobodnie po wyznaczonym terenie, niemniej jednak, w tym przypadku dieta kur nie podlega ścisłej kontroli pod względem upraw ekologicznych,

  • „2” – jaja z chowu ściółkowego – w tym przypadku ptaki nie mogą wychodzić na zewnątrz, jednak mogą poruszać się po kurniku.

  • „3” – jaja z chowu klatkowego – najtańsza opcja jaj, kury znajdują się w klatkach.

Producent jaj – z kim nawiązać współpracę?

Ze względu na to, że codziennie w lokalach gastronomicznych potrzeba wielu jaj, by przyrządzić potrawy, właściciele nawiązują współpracę z producentami jaj. Przed wyborem konkretnego gospodarstwa rolnego, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, a przede wszystkim na to, czy producent oferuje wszystkie typy jaj oraz czy zajmuje się on dezynfekcją i naświetlaniem produktów. Warto, by producent przewidywał obie możliwości. Kompleksową ofertą może pochwalić się firma Kraina Jaj, której siedziba znajduje się w Okupie Małym, w województwie łódzkim.

Firma oferuje detaliczną i hurtową sprzedaż jaj, zaopatrując zarówno osoby prywatne, jak i podmioty gospodarcze, takie jak restauracje, hotele, firmy cateringowe, zakłady przetwórstwa żywności oraz cukiernie. Oferta Krainy Jaj obejmuje jaja ekologiczne, ściółkowe oraz z wolnego wybiegu. Ważne dla firmy jest zapewnienie najwyższej jakości produktów i satysfakcji klientów. Dostarcza towary własnym transportem na czas i w konkurencyjnych cenach, a jej miła obsługa zawsze służy pomocą.