Chyba każdy z nas lubi smak wędzonych produktów, które charakteryzują się wyraźnym zapachem dymu. Dziś to sposób na zmianę smaku ulubionych mięs, ale tak naprawdę jest to najstarsza metoda przechowywania żywności. Specyficzny smak, zapach i kolor wędzonych produktów zachwyca nas do dziś i dzięki temu często goszczą na naszych stołach.

Wędzenie mięsa to dość długotrwały proces, który pozwala uzyskać niepowtarzalny aromat każdej wędliny. Wędzone szynki, kiełbasy, kabanosy to dziś podstawowy składnik wielu kolacji i śniadań. To też produkty, które pojawiają się podczas uroczystych spotkań i przyjęć w gronie rodziny i przyjaciół. Dlatego coraz częściej szukamy niezawodnych dostawców, takich jak Firma Kabanos, gdzie znajdziemy najlepszy smak i jakość zamawianych wędlin.

Na czym polega wędzenie produktów?

Do nadania specyficznego smaku i aromatu wykorzystuje się dym wędzarniczy, który powstaje podczas spalania różnych gatunków drewna w każdej postaci (kłody, zręby, trociny). Każdy z nich nadaje inny posmak i zapach. Sam proces ma na celu odprowadzenie większej ilości wody z artykułów spożywczych, wysuszenie ich powierzchni i poddanie ich procesom chemicznym, które wpłyną też na czas i sposób przechowywania produktów. Jest to popularna obróbka termiczna mięsa, której próbujemy coraz częściej dokonywać sami w domach. Jednak najlepsze efekty uzyska się korzystając z profesjonalnej wędzarni, dzięki której uwędzi się duża ilość produktu na raz, a jej budowa pozwala na pełną obróbkę dymną, która odpowiada za walory smakowe.

Na co dzień widzimy niewielkie komory wędzarnicze, w których produkty zawieszane są na specjalnych hakach i wymagają one przekręcania ręcznego. W profesjonalnych zakładach mięsnych wykorzystywać można wędzarnie przemysłowe, turbinowe lub wędzarnie tunelowe, gdzie produkty są nieustannie przesuwane, aby dym dotarł do każdej ich części. Dziś nie potrzebujemy już wędzenia jako sposobu na utrwalanie żywności, ale jako metodę jej uszlachetniania. Dzieje się tak, gdyż nieustannie poszukujemy nowych smaków i cenimy eksperymenty kulinarne. Osuszenie wędlin i konserwacja za pomocą dymu, który ma właściwości bakteriobójcze, znacznie przedłuża ich trwałość.

Metody wędzenia i nadania charakterystycznego smaku

Ten sposób przetwarzania żywności kojarzy się nam przede wszystkim z wysokimi temperaturami związanymi ze spalaniem drewna. Wędzenie na gorąco zachodzi w temperaturze 40-90 stopni Celsjusza, na ciepło 20-40, a na zimno 16-20 stopni. Dużo zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć oraz od rodzaju mięsa, które wędzimy. Dym wędzarniczy składa się z kwasów organicznych, związków karbonylowych i fenolowych. Jego ostateczny skład chemiczny zależy od warunków panujących w wędzarni np. wilgotności, użytego drewna oraz sposobu jego spalania. Osadza on się na zewnętrznych warstwach wędzonego produktu. W procesie nie zaleca się wykorzystywania drewna z drzew iglastych, gdyż zawarta w nim żywica pryka, topi się i nadaje specyficznego posmaku wędlinom. O wiele częściej wykorzystuje się jabłoń, buk, olchę, akację, wiąz czy klon. Do drobiu najlepiej użyć drewna drzew owocowych (jabłoń, wiśnia, grusza), które pasują do delikatnego mięsa, do mięs wieprzowych akację lub buk, do wołowiny klon, a do baraniny bez. Pod koniec wędzenia można dodać zioła i przyprawy jak czosnek, paprykę, tymianek, które dodadzą smaku i zapachu wędlinom.

Firma Kabanos to rodzinnie prowadzony biznes, którego właścicielami są Mirosław Kojs oraz Joanna Kojs-Kowalczyk. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Jabłonce, na terenie województwa małopolskiego. Firma specjalizuje się w produkcji oraz sprzedaży tradycyjnych, góralskich wyrobów mięsnych o wysokiej jakości. Firma prowadzi własną hurtownię. Zajmuje się transportem sprzedanych towarów przy użyciu własnych chłodni. Dodatkowo posiada kilka sklepów firmowych, w których oferuje wysokiej jakości wędliny i kiełbasy, takie jak wędzonki, schaby, pasztety, pieczenie, salcesony, boczki, wyroby garmażeryjne, parówki oraz szynki z drobiu, wieprzowiny i wołowiny.