Do medycyny naturalnej zalicza się ziołolecznictwo. Podstawą naturalnego leczenia jest domowy zielnik zawierający ziołowe herbaty. Mogą być tradycyjne lub zmieszane z owocami z dodatkiem np. ulubionego soku domowej roboty. Pite z umiarem i zgodnie z zaleceniami na opakowaniu lub lekarza, są bezpieczne dla zdrowia. Wspomagają również diety i wykazują lecznicze właściwości. Dlatego warto je poznać, aby móc nimi zastąpić zwykłą herbatę.

Dlaczego warto pić ziołowe herbaty? 

Zawierająca zioła herbata ma liczne właściwości lecznicze. Nie trzeba mieć domu z ogrodem, aby z nich skorzystać. Podstawą jest prawidłowy dobór ziół i wiedza na ich temat. Niektóre połączenia ziół mogą bowiem wpłynąć negatywnie na organizm. W związku z tym, że różnią się składem, wyróżnia się spośród nich:

  • Zioła na odchudzanie. Działają oczyszczająco i przyspieszają przemianę materii. Dlatego też warto wzbogacić dietę o ziołowe herbatki z dodatkiem mięty, skrzypu polnego, lubczyka czy mniszka lekarskiego.
  • Zioła na wątrobę. Pracę wątroby czy trzustki oraz złagodzenie problemów z trawieniem wspomogą ziołowe herbaty z lawendy, dziurawca, bazylii, rumianku, mydlnicy, majeranku, czy rzewienia.
  • Zioła oczyszczające. Przy odkwaszaniu organizmu warto wprowadzić do codziennej diety pokrzywę, traganka, podagrycznika czy ruszczyka kolczastego.
  • Zabezpieczające przed zaparciami. Zamiast środków przeczyszczających, można spróbować ziołolecznictwa. Zalecane są w tym przypadku liście jeżyny, owoc głogu, lawenda, czarny bez, melisa czy kwiat akacji lub lawendy.
  • Lecznicze na trądzik. Codzienne zabiegi kosmetyczne można połączyć z piciem ziołowych herbat z dodatkiem łopianu, pokrzywy, mniszka, szałwii czy trójbarwnego fiołka. 

Nie należy przy tym zapomnieć o prawidłowej diecie. Warto wcześniej skonsultować się z lekarzem dietetykiem lub farmaceutą.

Jakie są rodzaje ziół i ich właściwości?

Herbaty ziołowe można kupić w aptekach, sklepach z ziołami lub internetowych. Dobrze jest zapoznać się ze szczegółowymi opisami na opakowaniach lub poprosić o pomoc sprzedawcę. Do najczęściej wybieranych ziół zaliczają się m.in. lipa, hibiskus, jeżyna, mięta, rumianek, nagietek lekarski, dziewanna, tymianek, żeń-szeń, lipa oraz owoce np. czarna porzeczka, jarzębina i jeżyna. 

Dla przykładu biała morwa działa oczyszczająco i normalizuje poziom cukru we krwi. Natomiast do właściwości czystka należy ochrona przed antyoksydantami, wirusami, bakteriami i nowotworami. Z kolei melisa zalicza się do ziół na sen. Odpręża, uspokaja i działa antystresowo. Podobnie działa lipa. Napar z szałwii za to można nie tylko pić, ale też używać jako płynu do płukania jamy ustnej. Na dolegliwości brzucha czy wzdęcia polecany jest rumianek, a wysokie ciśnienie krwi ureguluje wywar z dziurawca.

Jak prawidłowo parzyć herbatę? 

Podczas zimowego okresu, ale też przez cały rok, oprócz herbaty z imbirem, warto pić również ziółka. Zalecane ze względów zdrowotnych jest picie ok. 3-4 kubków na dzień. Zaparzanie rozpoczyna się od wsypania suszu do kubka. Najlepiej wsypać ok. 1-2 łyżeczek. Następnie zalewa się go wrzącą (miękką) wodą. Potem zakrywa się kubek talerzykiem. Po upływie minimum 7 minut odcedza się napar. Można dodać do niego np. miodu lub soku z malin. Przed zaparzeniem dobrze jest zapoznać się z informacjami na opakowaniu.

Ziołowe napary nie są wskazane jednak dla niektórych osób. Wiąże się to z pewnymi chorobami oraz ewentualnymi uczuleniami. Zachować ostrożność powinny szczególnie osoby cierpiące na zaburzenia pracy nerek czy wątroby. Dodatkowo nie powinno się nimi popijać leków lub suplementów diety. Dlatego też opłaca się wcześniej zapytać lekarza lub dietetyka, czy ziołolecznictwo na pewno jest dla nas.