W ostatnich latach cieszy się bardzo dużą popularnością wśród przedsiębiorców, ale też osób prywatnych. Leasing, bo o nim mowa, staje się jedną z ważniejszych obecnie form finansowania. Nadal wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, czym jest tak naprawdę i jakie korzyści wiążą się z tego typu usługą. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje, na czym polega i co należy zawrzeć w umowie leasingu. 

Definicja, czyli na czym polega i jak działa leasing

Jest hybrydą kredytu i dzierżawy. Jako forma działalności ukształtował się w latach 50. XX wieku w  Stanach Zjednoczonych. W Europie stał się popularny wiele lat później, w Polsce zaś pojawił się na początku lat 90. w innej niż obecna formule. Jest to więc termin zapożyczony, który pochodzi od angielskiego słowa „lease”, co oznacza „wynajmować”.

Czym więc jest leasing? Jest to jedna z metod finansowania, w której powstają stosunki cywilnoprawne pomiędzy finansującym a korzystającym – inaczej pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą. Podlegający dzierżawie przedmiot może być wykorzystywany przez określony wcześniej czas. Osoba fizyczna lub podmiot gospodarczy uiszcza w zamian za jego użytkowanie określone opłaty. Dopiero pod koniec umowy może stać się właścicielem wynajmowanego w ten sposób środka stałego.

Leasing nie tylko na samochód

Zastanawiasz się, co można wziąć w leasing? Możliwości jest naprawdę wiele, bo teoretycznie mogłoby to być praktycznie wszystko. Jednak najczęściej tej formie dzierżawy podlegają: samochody dostawcze i osobowe, pojazdy ciężarowe, komputery i oprogramowania, urządzenia i wyposażenie biurowe, linie produkcyjne oraz specjalistyczne maszyny.

Takiej metodzie finansowania podlegać mogą nowe oraz używane przedmioty – te nie powinny mieć więcej niż 5-6 lat (choć występują od tej zasady wyjątki). Leasingowi podlegają zazwyczaj te środki trwałe, które można dosyć szybko i sprawnie zbyć na rynku wtórnym. Firmy zajmujące się tego rodzaju działalnością zazwyczaj unikają ryzyka finansowani towarów o wąskim rynku zbytu. Dlatego dużą rolę odgrywają takie aspekty jak: pochodzenie, wartość i wiek dzierżawionych środków.

Umowa leasingu – co powinna zawierać?

Wszelkie warunki leasingu ustalone przez obie strony (finansującą i korzystającą) powinny zostać umieszczone w umowie zawartej na piśmie. Zasady i pojęcie tej formy dzierżawy uregulowane są w kodeksie cywilnym. Wynika z niego między innymi to, że leasingobiorcą może zostać każdy, kto spełnia określone warunki.

W porozumieniu powinny znaleźć się poniższe parametry:

  • Zdefiniowany przedmiot umowy;
  • Szacunkowa wartość towaru i wysokość zapłaty za leasingowanie przedmiotu;
  • Wysokość, ilość i termin opłacania rat leasingowych;
  • Warunki dotyczące ewentualnego wykupu finansowanego towaru;
  • Informacje dotyczące ubezpieczenia;
  • Czas trwania stosunku leasingowego;
  • Uprawnienia i obowiązki stron umowy;
  • Ustalone ubezpieczenie pisemnego porozumienia;
  • Wysokość stopy oprocentowania oferty leasingu (stałej lub zmiennej);
  • Procedury w wypadku naruszenia lub wypowiedzenia umowy;

Co to jest leasing zwrotny, konsumencki, finansowy i operacyjny? Typy leasingu

Istnieje kilka podstawowych rodzajów leasingu. Wyodrębnia się je np. ze względu na strony umowy, ich prawa i obowiązki oraz przedmiot leasingu.

Leasing pośredni i bezpośredni   

Rozróżnienie to jest zależne od wystąpienia pośrednika w trakcie przeprowadzania transakcji. W formie bezpośredniej umowa jest zawarta pomiędzy leasingodawcą a klientem. W wariancie pośrednim uczestniczy również firma leasingowa (np. banki i instytucje finansowe), która pobiera prowizję i ustala formalności w imieniu producenta.

Leasing operacyjny a finansowy

Drugi podział powstał ze względu na charakter podatkowo-prawny leasingów. Jest to również najważniejsze rozróżnienie. Pierwszy wymieniony wariant, zwany również bieżącym, przypomina swoją formą wynajem. W tym przypadku łączna kwota rat opłacanych przez licencjobiorcę nie pokrywa całkowitego kosztu przedmiotu. Dlatego w umowie uwzględnione są również płatność wstępna i opłata wykupu. Leasing finansowy przypomina zakupy na raty, lecz przedmiot przechodzi na własność użytkującej strony dopiero po zakończeniu umowy.

Leasing zwrotny

Ten rodzaj dzierżawy to swoisty ratunek dla firm. Może wspomóc w odzyskaniu płynności finansowej. Aby tak się stało, przedsiębiorstwo odsprzedaje część posiadanych przez siebie środków trwałych firmie leasingowej i bierze je później od niej w leasing. 

Leasing konsumencki

Z tej formy leasingu skorzystać może każdy, kto nie prowadzi własnej działalności gospodarczej. Posiada ona cechy zarówno kredytu, jak i wynajmu. Dla pełnoletnich osób fizycznych leasing konsumencki stanowi korzystną alternatywę dla pożyczek długoterminowych – raty są często niższe i w przypadku dzierżawy nie zmniejsza się zdolność kredytowa korzystającego.    

Obecnie największą popularnością leasing cieszy się wśród przedsiębiorców. Jest to bardzo efektywna metoda finansowania wszelkich inwestycji. Korzystający doceniają przede wszystkim mniejszy koszt i prostotę procedur w porównaniu do pozostałych dostępnych możliwości. Osoby fizyczne najczęściej decydują się na leasing samochodowy.