Dieta kopenhaska jest dietą odchudzającą o bardzo restrykcyjnych zasadach, dyktującą bardzo dokładnie co możemy zjeść konkretnego dnia. Ponadto, opiera się na bardzo niskim spożyciu kalorii. To rozwiązanie zdecydowanie nie dla każdego. Dla kogo jednak może być przydatna, a kto absolutnie powinien jej unikać? Jak wygląda jej jadłospis? Przeczytacie o tym w poniższym artykule.

Na czym polega dieta kopenhaska?

Dieta kopenhaska, zwana również dietą duńską, jest bardzo restrykcyjną dietą odchudzającą. Składa się z jadłospisu rozpisanego na całość trwania diety, czyli 13 dni. Każdego dnia mamy zaplanowane trzy posiłki, z których pierwszy najczęściej składa się jedynie z czarnej kawy z niewielką ilością cukru. Dziennie wartości kaloryczne przyjmowane w trakcie trwania tej diety wahają się od 500 do 900 kalorii. Zanim zastosujemy tak drastyczne ograniczenia, warto skonsultować to z lekarzem, albo przynajmniej dobrym dietetykiem

Poza dokładnym wyznaczeniem tego, co powinniśmy jeść, dieta duńska wyznacza też szczegóły takie jak co zrobić w razie jej przerwania i o której godzinie jeść posiłki. Według tych zaleceń, śniadanie powinniśmy spożyć pomiędzy 8 a 9, obiad od 12 do 14, a kolację – najpóźniej do 18. Możliwe są jedynie 30-mimnutowe odstępstwa od tych założeń.

Co szczególnie nietypowe w diecie 13-dniowej, każde, nawet najmniejsze odstępstwo od jej założeń oznaczają konieczność natychmiastowego jej przerwania. Nawet sięgnięcie po zdrowe jabłko w przerwie między posiłkami, kiedy słabo się czujemy, będzie oznaczało, że powinniśmy natychmiast zakończyć dietę, a ponownie możemy spróbować swoich sił w jej przestrzeganiu dopiero po upływie 3 miesięcy. Jeszcze dłuższy jest czas, jaki powinniśmy odczekać przed ponownym zastosowaniem diety, kiedy uda nam się ją zakończyć: to aż 2 lata.

Jakie są wady i zalety diety kopenhaskiej?

Mówiąc o zaletach diety kopenhaskiej, można wymienić właściwie jedynie szybki spadek wagi. Ciężko jednak stwierdzić, czy formuła diety odgrywa tu dużą rolę, jako że tworzy ona deficyt kaloryczny, na którym powinniśmy zrzucić wiele kilogramów niezależnie od tego, co będziemy spożywać.

Dieta ta jest mało wiarygodna, jako że trudno znaleźć jej autora. Ponadto, jej założenia  nie są zgodne z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia. Nie dostarcza nam ani wystarczająco dużo kalorii, ani właściwej ilości posiłków, ani odpowiednich grup składników i wartości odżywczych. Może ponadto prowadzić do wycieńczenia organizmu, a najlepszym przypadku – efektu jo-jo. Jeśli zastanawiamy się nam jej zastosowaniem, koniecznie skonsultujmy to najpierw z lekarzem.

Dieta kopenhaska nie jest dla ciebie? Przeczytaj o diecie ketogenicznej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Może dieta doktor Dąbrowskiej?

Jak wygląda jadłospis diety kopenhaskiej?

Jadłospis diety kopenhaskiej składa się z:

Dzień  1. i 8.

  • śniadanie: kubek kawy z kostką cukru
  • obiad: 2 jajka na twardo, szklanka gotowanego szpinaku, pomidor
  • kolacja: befsztyk wołowy, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny

Dzień 2. i 9.

  • śniadanie: kubek czarnej kawy z kostką cukru
  • obiad: befsztyk wołowy, 5 liści sałaty z łyżką oliwy i sokiem z cytryny, owoc
  • kolacja: plaster chudej szynki, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego

Dzień 3. i 10.

  • śniadanie: kubek kawy z kostką cukru, grzanka
  • obiad: szklanka gotowanego szpinaku, pomidor, świeży owoc
  • kolacja: 2 jajka na twardo, plaster szynki, 5 liści sałaty z oliwą i sokiem z cytryny

Dzień  4. i 11.

  • śniadanie: kubek kawy z kostką cukru
  • obiad: jajko na twardo, tarta marchewka, małe opakowanie twarożku
  • kolacja: 1/2 szklanki kompotu, 2-3 szklanki jogurtu naturalnego

Dzień 5. i 12.

  • śniadanie: duża tarta marchewka z cytryną
  • obiad: 300 g chudej ryby gotowanej na parze
  • kolacja: befsztyk wołowy, 5 liści sałaty
Nie przepadasz za gotowaniem? Przeczytaj o diecie pudełkowej.

Co może pomóc w odchudzaniu? Poznaj zioła na odchudzanie.