MacBook wykorzystywany jest szczególnie w tzw. środowisku kreatywnym. Komputery spod marki Apple zostały docenione przez ludzi zajmujących się tworzeniem muzyki, przygotowywaniem grafiki czy postprodukcją fotografii. Co takiego ma ten sprzęt, że w świadomości wielu osób jest wyznacznikiem jakości i funkcjonalności? Czy przy zakupie laptopa warto dołożyć trochę więcej pieniędzy i zainwestować w sprzęt z nadgryzionym jabłuszkiem?

Macbook – dlaczego warto spróbować?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że MacBook jest laptopem, jakich wiele. Jak każdy inny posiada standardowe podzespoły takie jak: karta graficzna, pamięć RAM, dysk twardy, procesor. Okazuje się jednak, że ważne są szczegóły, które diametralnie wpływają na funkcjonalność urządzenia i jego ocenę. Podstawową kwestią w tym zakresie jest system operacyjny. Aktualnie główny wybór w tym zakresie nie jest zbyt duży. W większości laptopów instalowany jest system z rodzin Windows. Bardziej zaawansowani użytkownicy decydują się na którąś z dystrybucji Linuxa, a na urządzeniach marki Apple mamy system MacOS (bazuje na silniku UNIX). Jego największą zaletą jest prostota użytkowania oraz wysoka funkcjonalność i stabilność działania. Z racji tego, że producentem oprogramowania i sprzętu jest jedna firma, optymalizacja systemu stoi na bardzo wysokim poziomie. Często spotykaną jest bowiem sytuacja, że MacBook mający niższe parametry sprzętowe niż inny laptop działa dużo lepiej niż propozycja konkurencji pracująca w oparciu o popularne okienka. Co więcej, jeśli posiadamy inne produkty z rodziny Apple (np. Apple Watch), to bez trudu można dokonać ich synchronizacji. Oprócz tego MacBooki posiadają obudowy wykonane ze specjalnego stopu aluminium. Dzięki temu charakteryzują się wysoką trwałością i odpornością na wszelkiego rodzaju zarysowania. Montowane w nich wyświetlacze Retina są szczególnie doceniane przez osoby, które zajmują się projektowaniem graficznym i obróbką fotografii.

Który model MacBooka będzie lepszy?

Aktualnie mamy wybór między MacBook Air (przeznaczonym do mniej skomplikowanych działań) a MacBook Pro (używanym przez zaawansowanych użytkowników). Specjaliści z firmy MacPasja podpowiadają, że przed wyborem konkretnego modelu dobrze zastanowić się nad wykorzystaniem przyszłego sprzętu. Oczywistym jest bowiem, że nie jest to urządzenie przeznaczone dla typowego gracza. Natomiast znakomicie sprawdza się jako narzędzie w pracy wymagającej kreatywności. Co do ceny, to w zależności od modelu, na zakup możemy wydać od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.