Przed biurkiem spędzamy nawet kilkanaście godzin dziennie. Bez względu na to, czy jest to spowodowane pracą, czy poddaniu się pasji do gier komputerowych, należy sobie zapewnić prawidłowe podparcie wszystkich części ciała. Trwałe i wygodne fotele do biurka stanowią więc inwestycję w dobrą formę fizyczną. Przy ich kupnie należy zwrócić uwagę na wiele czynników.

Jakie cechy posiada dobry fotel?

Fotel to podstawa ergonomicznego stanowiska pracy. Zachowanie prawidłowej pozycji ogranicza bowiem negatywny wpływ siedzącego trybu na nasze zdrowie. Wybór idealnego fotelu do biurka nie jest wcale łatwym zadaniem. Sprawdzenie istotnych parametrów zabiera dużo czasu, lecz warto poświęcić więcej uwagi, aby wybrać model, który pozwoli cieszyć się życiem bez bólu.

Dobry fotel powinien posiadać opcję regulacji wysokości, aby móc dopasować go do wzrostu użytkownika. Zdecydowanie najlepiej jest, kiedy pozwala on na zgięcie kolan pod kątem 90º. Fotele zbyt niskie bądź za wysokie uniemożliwiają rozłożenie ciężaru ciała, co często skutkuje bólem kręgosłupa. Problemów ze zdrowie unikniemy dzięki właściwemu oparciu. Zaleca się, aby poruszało się one wraz ze zmianą pozycji siedzącego. Mówimy wtedy o tzw. oparciu dynamicznym. Odchylany element pozwoli dodatkowo odciążyć plecy na czas przerwy od pracy.

Równie istotnym elementem fotela jest dostatecznie miękkie siedzisko, które należy dobrać pod kątem wagi i wzrostu. Jeśli będzie zbyt szerokie, możemy zapomnieć o prawidłowym podparciu rąk. Zbyt wąskie w znacznym stopniu ograniczy zaś nasze ruchy. Warto wybrać fotele z siedziskiem o zaokrąglonych bokach, które odciążą dolne partie ud. Nie należy zapominać też o kwestii wentylacji. Właściwą cyrkulację powietrza zapewniają fotele wykonane z oddychających materiałów, które zwiększają komfort pracy i trwałość samego przedmiotu. Wiele modeli tego typu można odnaleźć w ofercie firmy Bolero Katarzyna Bielawska.

Zarówno dla graczy, jak i pracowników biurowych ważne są podłokietniki. W wielu modelach foteli nie należą one do najwygodniejszych, a to od nich zależy zdrowie naszych nadgarstków. Aby choć na chwilę odciążały ręce, powinny być one ustawione w odpowiedniej pozycji. Jeszcze lepiej, gdy wyposażono je w funkcję obrotu.

Nie tylko ergonomia

Przy wyborze fotela należy zastanowić się również nad jego podstawą, mimo że nie ma ona dużego wpływy na ergonomię. Co bardziej spełni nasze oczekiwania? Fotel na kółkach czy na płozach? Jeśli nie musimy się często obracać, warto rozważyć drugą opcję. Często jest on dużo wygodniejszy, łatwo się go przesuwa i ustawiony raz stoi niezwykle stabilnie. Czasem jednak specyfika miejsca pracy wymusza wybór fotela obrotowego. Kiedy wykonujemy zadania na dużej przestrzeni, znacznie wygodniej będzie poruszać się razem z fotelem, niż wstawać za każdym razem kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Kółka foteli biurowych wykonuje się z takich materiałów jak guma, nylon czy plastik. Do powierzchni dywanowych najlepiej wybrać te ostatnie. Jeśli fotel stoi zaś na panelach, zdecydowanie należy skierować się do kółek gumowych, które na pewno nie porysują podłogi.