Niezależnie od profilu działalności, niemal każdy przedsiębiorca rozpoczynający swoją działalność gospodarczą musi pomyśleć o zakupie urządzenia fiskalnego. Bardzo często jednak podczas wyboru popełnia się szereg błędów, które później przekładają się na jego nieprzydatność i niefunkcjonalność. W poniższym artykule przybliżamy kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę, inwestując w kasę do punktu handlowego bądź usługowego.

Niesprawdzone źródło kupna

Kasa fiskalna to obecnie obowiązkowe wyposażenie w większości branż, niezależnie od rodzaju sprzedawanych towarów czy świadczonych usług. Powinno służyć przez jak najdłuższy czas bez żadnych problemów i awarii. Często jednak przedsiębiorcy decydują się na zakup tak istotnego sprzętu pod wpływem chwili, kierując się wyłącznie ceną. Tymczasem bardzo ważne jest uzyskanie na kasę fiskalną gwarancji i możliwości oddania jej do naprawy w razie jakikolwiek usterki. Należy wspomnieć, że brak sprawnego urządzenia i wystawienia paragonu uniemożliwia sprzedaż towarów lub usług, co przekłada się na przestój w firmie oraz starty finansowe. Stąd też nabycie go w autoryzowanym punkcie, takim jak na przykład Hunter Komputery w Warszawie, zajmującego się również serwisowaniem sprzętu fiskalnego, ma niebagatelne znaczenie dla jakości oferowanych usług.

Zbyt mała baza towarów

O dobrym dopasowaniu kasy do potrzeb danego punktu handlowego lub usługowego świadczy nie tylko jej dobra jakość, ale przede wszystkim możliwość zaprogramowania wszystkich oferowanych towarów. Wielu przedsiębiorców Nie myśli perspektywicznie i podczas wyboru skupia się wyłącznie na aktualnej ilości rodzajów asortymentu. W konsekwencji wraz z rozwojem swojej działalności pamięć urządzenia przestaje być wystarczająca do zaprogramowania poszerzanej na bieżąco bazy. To natomiast wiąże się z koniecznością zakupu nowej kasy fiskalnej, a tym samym kolejnym niemałym wydatkiem. Aby uniknąć takiego problemu, warto wybrać model, którego baza towarów umożliwia zapisanie o około 40% większej liczby pozycji, aniżeli jest potrzebna na dany moment.

Brak funkcjonalności urządzenia

Obecnie kasa fiskalna to już nie tylko urządzenie, które powinno pozwalać na naliczanie należności i drukowanie paragonu. W znacznej większości punktów handlowo-usługowych istnieje opcja płatności bezgotówkowej – za pomocą karty kredytowej bądź debetowej. W związku z tym możliwość podłączenia do niej terminala jest wręcz niezbędna. Podobnie jak na przykład szuflady kasowej, wagi elektronicznej czy też czytnika kodów kreskowych. Dziś to niezastąpione urządzenia w każdym sklepie spożywczym. Oczywiście zakres dodatkowych opcji będzie uzależniony od charakteru danego miejsca oraz rodzaju świadczonych usług. Niemniej jednak dla wygody archiwizacji warto rozważyć sprzęt umożliwiający przechowywanie kopii paragonów w formie elektronicznej. Należy pamiętać, że w coraz większej ilości branż obowiązują również kasy online, które automatycznie łączą się z Centralnym Repozytorium Kas, przesyłając wymagane informacje, dotyczące sprzedaży.