Drukarki to bez wątpienia jedna z najważniejszych urządzeń w każdym biurze. Chyba każdy wie, że dzięki nim praca przebiega szybciej i sprawniej. Jednak problemy zaczynają się, jeśli z urządzeniem coś się dzieje i przestaje ono drukować. Usterki w drukarkach to nic nowego, jednak nie każdy umie je rozpoznać i poradzić sobie z nimi. Z jakimi problemami najczęściej zmagamy się z drukarkami?

Drukarka głośno pracuje i nieprawidłowo drukuje

Dla każdego użytkownika drukarki wszelkie niepokojące i nietypowe dźwięki jak np. piszczenie lub klekotanie powinny być sygnałem alarmowym, że z drukarką dzieje się coś niepokojącego. Jedną z przyczyn tego stanu może być wadliwy toner. Często dochodzi do sytuacji, gdy w trakcie procesu produkcyjnego został on nieprawidłowo osadzony, czego skutkiem jest ocieranie się go o inne elementy drukarki, przez co powstają wspomniane wcześniej dźwięki. Taka sytuacja bywa groźna, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia całego urządzenia. Rozwiązaniem tego kłopotu może być wymiana tonera na odpowiedni.

Kolejnym powodem, który może przyczyniać się do powstawania rozmaitych niepokojących dźwięków podczas pracy drukarki, jest zabrudzenie jej wnętrza. Dlatego nie możemy zapominać o regularnym czyszczeniu tego urządzenia. Nie można pominąć też typowych ludzkich błędów, ponieważ sami możemy wybrać niewłaściwy toner, który nie jest przystosowany do drukarki, jaką posiadamy. Aby uniknąć takich problemów, zaleca się dokładnie czytać oznaczenia kaset drukujących. Jeśli już mowa o kasetach, podczas ich wymiany, należy zwrócić uwagę na to, czy zdjęliśmy wszystkie części zabezpieczające. Aczkolwiek nieprawidłowe drukowanie może wynikać z wyboru niepoprawnych ustawień. Opcje drukowania należy dopierać odpowiednio do materiału, z jakiego chcemy skorzystać.

Dlaczego drukarka w ogóle nie drukuje?

Wielu z nas z pewnością zmagało się kiedyś z problemem polegającym na tym, że drukarka w ogóle przestała drukować. Taki stan rzeczy może być spowodowany wieloma przyczynami. Dlatego za każdym razem należy sprawdzić wszystko, co możemy. W pierwszej kolejności popatrzmy, czy drukarka jest właściwie podłączona do zasilania i komputera. Następnie musimy sprawdzić, czy żaden kabel nie jest zużyty, a także, czy sterowniki są poprawnie zainstalowane. Niekiedy może pomóc nawet zmiana kabli na inne. Kolejnymi czynnościami jest sprawdzenie, czy w drukarce znajduje się papier oraz, czy toner został właściwie umieszczony lub nie jest uszkodzony. Brak reakcji drukarki na opcję drukowania może też wynikać z nieodbezpieczenia tonera. Drukarka może przestać też działać, jeśli jej wnętrze jest zabrudzone. Wtedy niezbędne okazuje się oczyszczenie urządzenia.

Musimy pamiętać, że samodzielnie nie zdiagnozujemy wszystkich usterek, jakie mogą przydarzyć się naszemu urządzeniu drukującemu. W przypadku poważniejszych problemów, których przyczyną nie są żadne z czynników wymienionych wyżej, najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do serwisu. Naprawa drukarek oraz ich serwisowanie to jedne z usług oferowane przez Estey z Warszawy. Chcąc uniknąć problemów z drukarką, powinniśmy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu, a także dobieraniu odpowiednich tonerów do niej oraz sprawdzaniu raz na jakiś czas, czy wszystko działa poprawnie.