Konferencje i szkolenia wymagają od organizatorów dobrego przygotowania. Uczestnicy tego typu wydarzeń oczekują, że wiedza, którą pragną posiąść zostanie im przekazana w klarowny sposób. Nie będzie to możliwe bez dobrej jakości dźwięku i obrazu. W tym celu zostały stworzone systemy audiowizualne pozwalające na wysokiej jakości przekaz każdej grupie, bez względu na to ilu uczestników liczy. Czym zatem jest ten system i z jakich elementów się składa?

Czym jest system audiowizualny?

W skład określenia jakim jest system audiowizualny wchodzi wiele elementów służących do przekazywania oraz reprodukowania obrazu bądź dźwięku. W trakcie powstawania systemu AV producent ma na uwadze zarówno funkcjonalność urządzenia, jak i estetyczne wykonanie. Wszystkie elementy tego systemu powinny być tak dobrane, zamontowane oraz skonfigurowane, aby użytkownik nie miał żadnych problemów z ich podłączeniem i użyciem. Zazwyczaj podczas montażu dużej wielkości systemów audiowizualnych stosuje się system sterowania centralnego, którego zadaniem jest  ułatwienie obsługi systemu. Występują one w postaci przycisków funkcyjnych bądź ekranu dotykowego.

Do czego służą systemy audiowizualne?

System audiowizualny można podzielić na dwie części, którymi są część audio, czyli ta powiązana z dźwiękiem oraz część video, czyli wszystko dotyczące obrazu. Nagłośnienie jest odtworzeniem mowy ludzkiej lub też podkładu muzycznego. To rozwiązanie ma częste zastosowanie np. w salach konferencyjnych, wykładowych czy szkoleniowych. Jego zadaniem jest zapewnienie dobrej jakości dźwięku tak, aby wszyscy uczestnicy spotkania bez względu na to, czy jest to grupa kilkunastu osób, czy też na sali znajduje się kilkuset słuchaczy, mogli bez problemu zrozumieć mówcę. Ponadto system nagłośnieniowy umożliwia zabranie głosu przez publiczność poprzez przekazanie im mikrofonu. Dodatkową funkcją systemu audio jest możliwość rejestracji dźwięku z przebiegu spotkania. Każde wypowiedziane do mikrofonu zdanie jest automatycznie zapisywane w systemie w celu późniejszego odtworzenia. Jest to często wymagane np. w urzędach publicznych w celu sporządzenia protokołu ze spotkania.

Urządzeniami wchodzącymi w skład systemu audio, dostępnego m.in. w firmie ElproAV są np. mikrofony, głośniki i kolumny. System nagłośnieniowy może być stały bądź przenośny. Oznacza to, że na życzenie klienta w danej sali możliwe jest zamontowanie głośników np. na ścianach lub suficie, tak aby były jak najmniej widoczne. i spełniały swoją funkcję. Jeśli jednak stały montaż nagłośnienia nie jest możliwy stosuje się sprzęt przenośny. Jednak drugie rozwiązanie nie jest tak wygodne jak system stały, ponieważ wymaga każdorazowego przygotowania i podłączenia przed samym użyciem.

Drugą częścią systemu audiowizualnego jest wideo, które to można definiować jako przedstawianie obrazów na różnej wielkości powierzchniach. Podczas szkoleń, konferencji, czy innych rodzajów wydarzeń duże znaczenie ma zarówno dobrej jakości dźwięk jak i obraz. Przekazanie wysokiej jakości obrazu z komputera lub laptopa jest możliwe dzięki profesjonalnym urządzeniom systemu wideo, do których można zaliczyć projektory multimedialne oraz ekrany projekcyjne. Dla osiągnięcia lepszej jakości obrazu oraz dźwięku sugeruje się, aby wszystkie elementy systemu audiowizualnego zostały zamontowane w danym pomieszczeniu na stałe.

Korzystanie z dobrej jakości sprzętu audio i wideo ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na zwiększenie komfortu prowadzenia wykładów, konferencji, czy szkoleń. Dzięki systemowi audiowizualnemu możliwy jest również bezproblemowy odbiór całej treści przez słuchaczy.