Rozwijana od początków XIX wieku telekomunikacja stanowi obecnie bardzo ważną dziedzinę naszego życia. Wykorzystywana jest do szybkiego i bezpiecznego przesyłania danych, umożliwia komunikację na ogromne odległości i ma ścisły związek z działaniem Internetu. W odpowiedzi na jej potrzeby powstają specjalistyczne technologie i rozwiązania, które warunkują funkcjonalność systemów.

Szafy serwerowe

Intensywny rozwój telekomunikacji w XIX wieku wymusił potrzebę organizacji stosowanych na jej gruncie urządzeń. Ze względu bowiem na ich duży rozmiar oraz ilość konieczne było wydajne zagospodarowanie przestrzeni. Początki telekomunikacji to plątanina setek, tysięcy kabli zbiegających się w centrali i podłączonych we właściwe miejsca.

Obecnie częściej niż centralę telefoniczną spotkać możemy serwerownie, jednak problem przestrzeni zajmowanej przez urządzenia pozostał. Pozwoliło go rozwiązać wprowadzenie urządzeń, których najnowszą postacią są szafy serwerowe określane niekiedy mianem szaf IT czy szaf rack. Są to elementy wyposażenia o standardowej szerokości szyn montażowych mierzącej 19”. Dystrybutorzy urządzeń dla branży teleinformatycznej, tacy jak Kelerbran, oferują szafy serwerowe w rozmaitych rodzajach – znajdziemy szafy stojące, wiszące, o różnej wysokości czy głębokości.

Ogromne znaczenie w przypadku szaf teleinformatycznych ma stopień ochrony obudowy przed: dostępem do niebezpiecznych części wewnątrz obudowy, wnikaniem obcych ciał stałych czy szkodliwymi skutkami wnikania wody. Szafy serwerowe MIRSAN produkowane są w kilku wariantach o różnym stopniu ochrony, wśród których:

  • szafa rack IP54 ma ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych drutem, przed pyłem i bryzgami wody z dowolnego kierunku;
  • szafa rack IP55 ma ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych drutem, przed pyłem oraz przed strugą wody laną z dowolnej strony;
  • szafa rack IP66 ma ochronę pyłoszczelną, przed dostępem do części niebezpiecznych drutem oraz przed silną struga wody lana z dowolnej strony.

Szafy serwerowe należą zatem do rozwiązań szczelnych i jako takie znajdują zastosowanie między innymi w sieciach teleinformatycznych, teletechnice, energetyce czy przemyśle.

 Nowoczesne adaptery

Szafy serwerowe służą optymalizacji nie tylko przestrzeni, ale funkcjonalności działających w niej urządzeń IT. Standardowe wymiary oraz dodatkowe akcesoria w postaci półek pozwalają organizować sprzęt w taki sposób, aby był on podczas eksploatacji bezpieczny – na przykład właściwie chłodzony. Dla sprawnego działania serwerowni istotne jest ponadto zastosowanie specjalistycznych rozwiązań w zakresie adapterów stosowanych w okablowaniu światłowodowym, obecnie najczęściej spotykanym.

Na uwagę zasługują tu nowoczesne rozwiązania TOC proponowane przez firmę Telegaertner. Są to adaptery wykonane z materiałów umożliwiających zastosowanie nawet w trudnych warunkach temperatur w przedziale od -40 do 85 stopni Celsjusza. Wykorzystywane są między innymi w systemach przesyłania danych, automatyzacji procesów transmisyjnych, systemach zabezpieczeń, czy też inżynierii maszyn. Sama instalacja adaptera jest niezwykle łatwa – jego założenie, uszczelnienie i odciążenie następuje w jednym ruchu.