Do pisania, rysowania, notowania często używamy ołówków lub kredek. Aby te przyrządy mogły spełniać swoje zadanie, powinny być naostrzone, a do tego celu wykorzystuje się mały gadżet nazywany strugaczką, ostrzałką, zastróżką, albo temperówką. W szkole czy w biurze, właściwie nie da się bez tego drobiazgu wyobrazić sobie pracy. Ale czy wiecie jaka jest historia tego wynalazku? Jeśli nie, zapraszamy na krótką lekcję o historii temperówek.

Historia wynalazku zwanego temperówką

Zanim pojawiły się w naszych domach, biurach i szkołach temperówki, ołówki i kredki ostrzone były po prostu nożem. Niektóre ołówki, zwłaszcza ołówek stolarski ostrzono za pomocą papieru ściernego i tak robi się także dzisiaj, bo ten ołówek ma specyficzny, płaski kształt rysika. Jednak zwykłe okrągłe ołówki i kredki ostrzymy temperówką. Skąd wzięła się temperówka i kto ją wymyślił? Pierwszą temperówkę wymyślił Francuz C.A. Boucher, w 1822 roku, ale nie zgłosił swojego wynalazku do urzędu patentowego. Patent zgłosił inny Francuz, Bernard Lassimonne, w roku 1828 i choć nie może być uznawany za wynalazcę temperówki, jest pierwszym właścicielem prawa patentowego do strugaczki do ołówków. Temperówki do ołówków wytwarzane według projektu Lassimone’a były sprzedawane przez sklep papierniczy w Paryżu już w 1829 roku, co wiemy z reklam zamieszczanych w owym roku w paryskich gazetach. Pierwsze temperówki nie sprawiały, by ostrzenie ołówków było szybsze i sprawniejsze, niż ostrzenie nożem, więc nie zyskały dużej popularności. Dopiero ulepszenie autorstwa Thierrego des Estivaux’a, które polegało na stworzeniu temperówki pryzmatycznej, czyli takiej jak używamy do dziś, zyskało uznanie klientów. Modyfikacja konstrukcji strugaczki dokonana przez Waltera K. Fostera w Stanach Zjednoczonych sprawiła, że można je było zacząć produkować masowo.

Jak działają dzisiejsze temperówki?

Dziś do naszej dyspozycji są przeróżne rodzaje temperówek, zarówno małe kieszonkowe wersje, jak i rozbudowane temperówki na korbkę, albo temperówki elektryczne. Zwykła temperówka ma stożkowy otwór, w którym znajduje się ostrze. Ostrze jest elementem stożka kształtującego, a po umieszczeniu ołówka lub kredki w tym otworze i wykonaniu obrotu pod pewnym naciskiem, sprawiamy, że ostrze skrawa warstwę drewna i grafitu, ostrząc piszący wkład ołówka. W sklepie firmowym producenta temperówek Temper można kupić przeróżne temperówki dla dzieci i do biura. Szczególnie efektownie wyglądają temperówki metalizowane, które choć są wykonane z nietoksycznego plastiku – i oczywiście mają metalowe ostrza – to wyglądają jakby całe były wykonane z błyszczącego lub matowego metalu.