Pierwszym specjalistą, który pojawia się na miejscu budowy oraz ostatnim, który z niej schodzi, jest geodeta. Choć praca geodetów zdecydowanej większości ludzi może kojarzyć się z budową dróg lub dzieleniem działek budowlanych, nie należy zapominać, iż precyzyjne pomiary potrzebne są również przy budowie obiektów dla przemysłu i energetyki. Czym jest geodezja inżynieryjna i co konkretnie w tym zakresie oferują profesjonaliści?

Precyzyjne pomiary

W geodezji inżynieryjnej, jak nigdzie indziej potrzebne jest ogromne doświadczenie oraz nowoczesne zaplecze technologiczne. Czynniki te są wyjątkowo potrzebne podczas prac, z których geodeci słyną, czyli przy wykonywaniu różnego rodzaju pomiarów. Mowa tu przede wszystkim o pomiarach pomieszczeń, osiadania konstrukcji oraz jej ewentualnej deformacji. Geodeci są także w stanie matematycznie wykazać relacje geometryczne relacji i urządzeń. W razie zaistnienia takiej konieczności fachowcy zajmą się także bardzo precyzyjnymi pomiarami objętości m.in. pryzm węgla, kruszyw, wykopów oraz nasypów.

Geodezyjnym pomiarom poddać można także całe linie produkcyjne oraz jej poszczególne elementy takie jak np. suwnice. Kierownicy budowy mogą także liczyć na zmierzenie ugięć, wychyleń oraz pionowości. Aby mieć pewność, że wykonane prace charakteryzowały się będą najwyższą możliwą do osiągnięcia precyzją, warto w tym względni zaufać najbardziej doświadczonym wykonawcom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Geo-Mapa, która dzięki setkom zrealizowanych inwestycji zdążyła wyrobić sobie renomę jednej z najlepszych w Polsce. Co jeszcze warto wiedzieć o geodezji inżynieryjnej?

Czym jest niwelacja precyzyjna?

Głównym zadaniem niwelacji precyzyjnej, stosowanej przez geodetów jest wyznaczenie wysokości pomiędzy dwoma lub wieloma punktami. Wyznacznikiem początkowym jest tutaj z góry przyjęty punkt odniesienia? Gdzie tak naprawdę przydaje się niwelacja precyzyjna? Przede wszystkim umożliwia przeprowadzenie prac, wymagających niezwykle dokładnego opomiarowania konkretnego terenu. Jednakże swoje szczególne zastosowanie zyskuje w przemyśle. Dlaczego? Otóż dlatego, że niektóre specjalistyczne maszyny wymagają bardzo dokładnego wypoziomowania.

Często jest to niezbędne, aby mogły one wykonywać swoją pracę, jak najwydajniej. Dokonanie tak precyzyjnych pomiarów nie byłoby oczywiście możliwe bez zastosowania nowoczesnego sprzętu. Do ich przeprowadzenia wykorzystuje się niwelatory, w których najważniejszą rolę odgrywa mechanizm samopoziomujący. Niwelacja precyzyjna jest jednym z najczęściej stosowanych rodzajów pomiarów geodezyjnych.