Geodezyjny podział nieruchomości to bardzo złożony proces, wymagający od danego geodety posiadania kompetencji administracyjno-prawnych. Tego typu działania przeprowadza się bowiem przy podziale odrolnionych działek, przy dzieleniu dużej działki na kilka mniejsze, czy też w innych sytuacjach wymaganych nie tylko przez klientów indywidualnych, ale także biznesowych oraz publicznych – np. przy tworzeniu całych osiedli domów jednorodzinnych. Poznaj razem z nami etapy podziału nieruchomości.

Wstępny projekt podziału nieruchomości

Całą procedurę podziału nieruchomości możemy w uproszczeniu rozróżnić na pięć ważnych części. Pierwszym krokiem jest zaś wykonanie przez geodetę tzw. wstępnego projektu, który sporządza się na kopii mapy kastralnej lub też na mapie zasadniczej pobranej uprzednio z POGiK. Sam wstępny projekt zawierać musi zaś między innymi takie informacje/elementy, jak: wytyczone granice nieruchomości podlegającej podziałowi; jej oznaczenie według danych z ewidencji i księgi wieczystej; powierzchnię dzielonej nieruchomości; granice do wydzielenia działek naniesione w kolorze czerwonym; propozycję zapewnienia nowym działkom dostępu do drogi publicznej – w formie graficznej w kolorze czerwonym lub w formie opisowej. Cała procedura kończy się zaś złożeniem odpowiedniego wniosku o zaopiniowanie wstępnego projektu podziału nieruchomości. Na tym etapie – drugim – dostarczyć należy do odpowiedniego urzędu szeregu dokumentacji, w tym te potwierdzające tytuł własności (odpis z księgi wieczystej, akt notarialny nabycia nieruchomości, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku).

Projekt podziału nieruchomości

Projekt podziału nieruchomości polega na kartograficznym aktualizowaniu mapy zasadniczej, czego dokonuje biuro geodezyjne zarówno w formie papierowej, jak i cyfrowej. Cała procedura trwa najczęściej do dwóch tygodni, a kończy się złożeniem opracowań do ośrodka geodezyjnego danego urzędu miasta. Po rozpatrzeniu i przeanalizowaniu dokumentów wydawana jest opinia. Pozytywne rozpatrzenie pozwala przejść do etapu czwartego, czyli złożenia wniosku o podział nieruchomości u wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta. Do niniejszego wniosku dołącza się również: dokumentację geodezyjną, na którą składa się protokół z czynności przyjęcia granic nieruchomości; mapę z projektem podziału wraz ze zmianami gruntowymi; oraz pozwolenie na podział wydane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, gdy nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków.

Ostateczna decyzja zatwierdzająca podział

Po ostatecznej – pozytywnej – decyzji dotyczącej podziału nieruchomości, dobre biura geodezyjne pomagają swoim klientom w ostatnim etapie całej procedury. Mowa o dokonaniu stosownych wpisów w księdze wieczystej i w katastrze nieruchomości oraz naniesieniu zmian na gruncie. Tu warto wiedzieć, że biuro geodezyjne nie tylko musi przeprowadzić prace kartograficzne i dokumentacyjne, ale także terenowe! Jeśli szukasz dobrego geodety, który ma doświadczenie w podziału działek, a także, który obsługuje klientów indywidualnych, biznesowych oraz publicznych, zgłoś się do biura ARG GEO Roberta Góreckiego.