Budowa domu parterowego niesie za sobą spore koszty. Zwany potocznie bungalowem niski budynek ładnie prezentuje się w połączeniu z pięknym ogrodem. Dlatego też, jeśli planujesz postawienie parterowego domu jednorodzinnego, powinieneś się odpowiednio przygotować finansowo. Jak przebiega budowa takiego domu? Od czego najlepiej zacząć prace budowlane? Komu polecany jest dom parterowy? Poznaj kolejne etapy budowy domu i rozpocznij budowę od podstaw!

Kto powinien się zdecydować na dom parterowy?

Dom parterowy jest uniwersalny i przestrzenny. Dlatego rekomendowany jest dla:

  1. Osób niepełnosprawnych.

Jeden poziom pozwala na wygodne przemieszczanie się inwalidów i osób starszych.

      2. Miłośników natury.

Dom parterowy idealnie komponuje się z wielkim ogrodem.

      3. Niskie koszty.

W porównaniu do dużych, piętrowych obiektów mieszkalnych, budowa domu parterowego (do 150 m2) jest znacznie tańsza.

      4. Dzieci.

Brak schodów w domu parterowym zapewnia bezpieczeństwo małym dzieciom.  Zapobiega również potencjalnym wypadkom,  na jakie są narażone.

Budowa domu parterowego od podstaw

Budowę domu parterowego powinno się zacząć od wyboru projektu. Należy się zastanowić, jakie są potrzeby rodziny oraz uwzględnić wymagania w kwestii zabudowy. Duże znaczenie wpływające na wybór projektu ma również wielkość i kształt działki, jak również jej sąsiedztwo. Od jej znalezienia powinno się zacząć dalsze planowanie budowy domu jednorodzinnego.

Etapy budowy domu parterowego

Budowa domu parterowego nie różni się znacznie od zwykłej budowy domu wielopoziomowego. Do głównych etapów należą:

  1. Wykonanie fundamentów.

Fundamenty powinny odpowiadać powierzchni budynku. Zazwyczaj metraż budynków parterowych wynosi 100 m2. Na stworzenie fundamentów składa się wykonanie:

Fundamenty powinny odpowiadać powierzchni budynku. Zazwyczaj metraż budynków parterowych wynosi 100 m2. Na stworzenie fundamentów składa się wykonanie:

  • Wykopu o głębokości 1 m,
  • Ław fundamentowych w rozmiarze 60 x 40 cm, wykonanych z odpowiedniej klasy betonu,
  • Ścian fundamentowych: w tym celu używa się tzw. bloczków betonowych. 

     2. Przygotowanie ścian zewnętrznych:

  • Hydroizolacja,
  • Izolacja cieplna.

Na tym etapie wykonuje się podbudowę z podsypki piaskowej. Jej zalecana grubość wynosi ok. 20 cm. Wykonuje się w tym celu płytę z cienkiego betonu. Jego standardowa grubość wynosi 15 cm.

      3. Postawienie ścian nośnych.

Do postawienia ścian wykorzystuje się specjalny beton komórkowy. Powinien być odpowiednio gruby (24 cm). Zamiast betonu komórkowego można zastosować pustaki ceramiczne. Zwykle przyjmuje się, że na 1,5 m2 przypada każdy metr kwadratowy obiektu. 

       4. Wykonanie stropu.

Zwykle fachowcy z firm budowlanych stosują strop drewniany. Więźbę dachu tworzy się z części prefabrykowanych. Pokrycie najlepiej wykonać z membrany dachowej. Deskowanie jest w tym przypadku dużo droższe. Pokrycie dachu można wykonać z blachodachówki. Stanowi ona tańszą alternatywę dla dachówek ceramicznych.

       5. Wstawienie okien i drzwi.

Na tym etapie dom parterowy jest gotowy w stanie surowym zamkniętym. Wystarczą już tylko potrzebne instalacje. Ostatni etap budowy domu będą stanowić prace wykończeniowe m.in. montaż ogrzewania czy elewacja.

Jak się okazuje, budowanie domów parterowych jest znacznie tańsze i trwa mniej czasu niż budowa wielopoziomowych budynków. Wszystko zależy jednak od doboru materiałów budowlanych. 

Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na dom parterowy z poddaszem użytkowym. Jeśli tylko starczy nam środków, możemy wybrać gotowy projektów.