W miejscach, gdzie występuje duża wilgotność lub istnieje zagrożenie zalania wodą podłóg lub ścian niezbędne jest wykonanie izolacji wodochronnej. Potrzeba takiego zabezpieczenia dotyczy głównie łazienek, pralni i piwnic, ponieważ same płytki, o ile znajdują się w tych miejscach, nie zapewniają całkowitej szczelności. Przenikająca przez nie woda może doprowadzić do zagrzybienia, a nawet uszkodzenia ścian lub podłóg.

Rodzaje izolacji wodochronnych

Izolacje wodochronne, nazywane inaczej hydroizolacjami stanowią zabezpieczenie ścian, podłóg i innych elementów budynku przed działaniem wilgoci i wody. Specjaliści zajmujący się wykonywaniem izolacji wodochronnych, tacy jak np. firma Anna. PW. Borowska-Gwóźdź A. z Lublina wyróżniają cztery główne izolacje wodochronne. Należą do nich:

·        izolacje przeciwwilgociowe,

·        izolacje przeciwwodne,

·        izolacje parochronne,

·        izolacje bezspoinowe.

Izolacje przeciwwilgociowe stanowią ochronę obiektów budowlanych przed działaniem wody, która nie wywiera ciśnienia na dany element. Taki rodzaj hydroizolacji stosuje się w obiektach budowlanych znajdujących się na przepuszczalnych gruntach, czyli np. na piaskach lub żwirach. Izolacje przeciwwodne zabezpieczają budynek przed działaniem wody, która wywiera ciśnienie hydrostatyczne, czyli w sytuacji, gdy elementy są poniżej poziomu wody gruntowej. Ten rodzaj izolacji wodochronnej jest bardzo przydatny w obiektach, w których dochodzi do zagrożeń podtopień, spowodowanych okresowym podniesieniem poziomu wody gruntowej powyżej poziomu podłogi piwnic.

Izolacje parochronne służą do ochrony przed parą wodną. Zazwyczaj wykonywane są jako jednowarstwowe przekładki wytworzone z folii polietylenowej lub papy. Układa się je „na sucho”, bez konieczności przyklejania ich do podłoża. Izolacje bezspoinowe przede wszystkim chronią dachy przed przenikaniem wody. Wytworzone są na bazie mas dyspersyjnych Suprabit oraz Dysperbit. Ten rodzaj hydroizolacji zbrojony jest włóknami.

Podział izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej

Izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne podzielić można także ze względu na inne kryteria. Jednym z nich może być stopień narażenia na zawilgocenie i naporu ciśnienia wody. Wówczas wyróżniamy:

·        izolacje lekkie,

·        izolacje średnie,

·        izolacje ciężkie.

Izolacje lekkie wykorzystywane są do ochrony przed przenikaniem wilgoci podziemnych części budynku znajdujących się na gruntach suchych. Wykonywane są bezspoinowo i posiadają jedną lub dwie warstwy wytworzone z mas asfaltowych, emulsji i lepików. Izolacje średnie wykorzystuje się do zabezpieczeń obiektów przed działaniem wody opadowej i jej przesiąkaniem. Do ich wytwarzania używa się powłok asfaltowych z wkładkami papy. Izolacje ciężkie chronią budynek przed naporem wód gruntowych. Wytwarza się je jako powłoki asfaltowe. Do ich wykonania stosować można również żywicę syntetyczną zawierającą odpowiednią ilość warstw papy, folii PCW i blachy.