Konstrukcja budynków użytkowych musi być zaprojektowana tak, by obiekt służył nam przez wiele lat – niezależnie od tego, czy jest to prywatny dom jednorodzinny, czy biurowiec w centrum miasta. Należy pamiętać o najdrobniejszych szczegółach, ponieważ często to one mają największy wpływ na wytrzymałość budowli. Do takich należą szczeliny dylatacyjne, bez których budynki narażone są na pękanie i niszczenie.

Czym są dylatacje?

Wszystkie budynki pozostają pod nieustannym wpływem czynników zewnętrznych takich jak temperatura, wilgotność powietrza oraz obciążenia. Są one powodem kurczenia oraz rozszerzania się płyta, a to prowadzi do powstawania różnego rodzaju uszkodzeń i zarysowań elementów konstrukcyjnych budynku. Dylatacja ma za zadanie zapobiegać tym zniszczeniom. W jaki sposób? Dylatacja to nic innego jak szczeliny pozostawione celowo na stykach płyt. Ich szerokość waha się od kilku milimetrów do kilku centymetrów – zależy to od powierzchni, na jakiej wykonujemy prace. Dzięki temu betonowe elementy będą mogły rozszerzać się pod wpływem wspomnianych wcześniej czynników bez ryzyka napierania na siebie.

Wyróżniamy kilka rodzajów dylatacji, które wykorzystywane są w budownictwie. Są to:

  • szczeliny dylatacyjne konstrukcyjne – stosowane w przypadku fragmentów konstrukcji, które tworzą całość pod względem statyki, przy zmianie sposobu posadowienia czy dużych różnicach w obciążeniach;
  • szczeliny dylatacyjne termiczne – eliminują wpływ dużych naprężeń, które prowadza do odkształceń termicznych poszczególnych fragmentów;
  • szczeliny dylatacyjne technologiczne – najczęściej spotykana, mają eliminować wpływ kurczenia i rozszerzania się poszczególnych elementów konstrukcyjnych;
  • szczeliny dylatacyjne przeciwdrganiowe – wykorzystywane do zmniejszenia wpływu drgań maszyn i urządzeń na podłoże, w rejonach trzęsień ziemi.

Dylatacja ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności każdego budynku i z tego powodu nie może być pomijana.

Uszczelnianie dylatacji

Celowo wykonane szczeliny dylatacyjne umożliwiają długotrwałe i bezpieczne użytkowanie budynku, jednak wymagają one odpowiedniego zabezpieczenia. Wyglądają one nieestetyczne – szczególnie wewnątrz domów czy innych obiektów – ale ponadto narażone są na gromadzenie się wilgoci, która działa niszcząco na całą konstrukcję.

Z tego powodu szczeliny dylatacyjne należy wypełnić przeznaczonymi do tego uszczelniaczami. Powinny one cechować się dużą elastycznością, by pozwolić elementom konstrukcyjnym pracować, oraz przyczepnością. Na rynku dostępne są uszczelniacze akrylowe, silikonowe, poliuretanowe jednoskładnikowe i dwuskładnikowe, bitumiczne modyfikowane polimerami. Materiały uszczelniające do zdań specjalnych ma w ofercie sprzedaży Bausystem. Masa uszczelniająca Saba Sealer MB przeznaczona jest do użycia w obiektach zajmujących się przechowywaniem i obróbką substancji szkodliwych dla środowiska wodnego, w rafineriach ropy naftowej, zakładach chemicznych i innych podobnych konstrukcjach.