czas czytania: 14 min materiał partnera

Zalety nadzoru autorskiego na budowie.

projektowanie

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, musimy liczyć się z dużym nakładem finansowym. Jednak zanim ruszy ona na dobre, potrzeba dokładnego projektu architektonicznego, na podstawie którego pracować będzie cała ekipa budowlana. Wiele profesjonalnych biur projektowych, oprócz przygotowania projektów i kosztorysów, zajmuje się także nadzorem autorskim w trakcie realizacji inwestycji. Jakie zalety ma usługa tego typu?

Budowa pod czujnym okiem specjalisty

Nadzór inwestorski sprawowany jest najczęściej przez autora projektu. Może się nim zająć także osoba, która nie brała udziału przy jego tworzeniu, ale posiada odpowiednie kwalifikacje, które uprawniają ją do czynności tego typu. Funkcję nadzorcy może pełnić również kierownik budowy. Jak informuje specjalista z biuro projektowego „Twierdza”- nadzór autorski polega przede wszystkim na sprawdzaniu, czy prace budowlane toczą się zgodnie z przygotowanym projektem. Wszelkie ewentualne zmiany dotyczące realizacji, muszą być zgłoszone i uzgodnione z osobą, która jest odpowiedzialna za powodzenie całej inwestycji. Takie rozwiązanie pozwala na uniknięcie błędów w czasie budowy, które mogą skutkować np. nieprawidłowym działaniem instalacji wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej. Rezygnując z nadzoru inwestorskiego pozbawiamy się gwarancji, co do jakości wykonanych prac budowlanych. Zdarza się, że członkowie załogi pracującej przy budowie naszego domu, umyślnie je tuszują. Bez odpowiedniej wiedzy nie jesteśmy w stanie tego skontrolować, dlatego też warto zaufać osobie, która zwyczajnie zna się na rzeczy.

Jak wybrać dobre biuro projektowe?

Podejmując współpracę z biurem projektowym, najczęściej kierujemy się ceną świadczonych usług. Wybór najtańszej oferty bardzo często okazuje się wyborem nierozsądnym. Realizacja słabego projektu może okazać się bardzo droga, biorąc pod uwagę ewentualne poprawki. Szukając sprawdzonego biura projektowego, warto zapoznać się z wcześniej stworzonymi przez nie realizacjami projektów. W końcu to one są najlepszym świadectwem firmy. Klienci, którzy mieli okazję współpracować z konkretnym przedsiębiorstwem, bardzo często dzielą się swoją opinią z innymi. Dobrze jest poszukać ocen w Internecie, na branżowych forach. Profesjonaliści oferują swoim usługobiorcom szeroki pakiet usług, które są dostosowane do ich potrzeb. W ich zakres wchodzi nie tylko projektowanie, ale też inwentaryzacje budynków, wykonywanie ekspertyz budowlanych i technicznych oraz tworzenie kosztorysów. Niektóre biura projektowe- takie jak np. „Twierdza”- zajmują się także wykonywaniem przeglądów hydrotechnicznych.