Adaptacja projektów typowych, czyli usługa, którą zlecić można biurowi MATUSZEWSKI PROJEKT, to nic innego, jak dostosowywanie katalogowego opracowania architektonicznego do warunków działki inwestora oraz jego indywidualnych potrzeb. Wiąże się to z koniecznością przejścia złożonej procedury, o której można przeczytać w dalszych częściach artykułu.

O projektach typowych słów kilka

Projekty typowe to przede wszystkim opracowania architektoniczne domów jednorodzinnych, które kupić można na specjalnych portalach. Oferują one sprzedaż pełnej dokumentacji projektowej, czyli:

  • projektu architektoniczno-budowlanego,

  • projektu technicznego,

  • oświadczenia o zgodzie na zmiany,

  • kopii uprawnień architektów i branżystów,

  • charakterystyki energetycznej.

Mimo tego, że nie brakuje w takich projektach żadnych dokumentów potrzebnych do budowy, nie są one dostosowane do indywidualnych potrzeb inwestora oraz warunków terenowych jego działki. Stąd też potrzeba zgłoszenia się z takim opracowaniem do architektów z biur takich jak MATUSZEWSKI PROJEKT, czyli oferujących właśnie adaptację projektów typowych.

Czym jest adaptacja projektu typowego?

Jak już wyjaśniono, adaptacja projekty typowego to przekształcenie go do takiej formy, by był on swoistym „projektem indywidualnym”. Oznacza to konieczność dostosowania:

  • konstrukcji budynku do warunków lokalnych, czyli odmiennych niż te ujęte w projekcie gotowym;

  • wymiarów fundamentów i technik ich docieplenia do lokalnych warunków gruntowych;

  • projektów instalacji, przyłączy oraz innych technologii domu do potrzeb inwestora;

  • założeń projektowych do lokalnych warunków, a także do: planowanej charakterystyki energetycznej i decyzji o warunkach zabudowy;

  • ogólnie rozumianej technologii budowania domu, w tym wykonania ocieplenia do budżetu i potrzeb inwestora.

Etapy adaptacji projektu typowego

Adaptacja projektu typowego to bardzo złożona procedura, która uwzględnia zarówno działania czysto architektoniczne, jak i liczne prace formalne. To między innymi dlatego nie zawsze wybór katalogowego opracowania jest dobrym pomysłem. W wielu przypadkach jego dostosowanie do warunków działki klienta jest trudne i może nie przynieść tak świetnym rezultatów, jak w przypadku tworzenia indywidualnego projektu. Jak zaś wygląda cała procedura adaptacji projektu typowego w takich biurach jak MATUSZEWSKI PROJEKT? Prace podzielić można na trzy bardzo ważne etapy:

  1. Przygotowanie do adaptacji projektu typowego – etap ten polega na zebraniu kompletu dokumentów całej inwestycji, na które składa się: projekt typowy, mapa do celów projektowych, ekspertyzy geotechniczne, decyzja o warunkach zabudowy, projekt zagospodarowania terenu, projekt instalacji. Ponadto ważne może być wystąpienie do autora projektu katalogowego o zgodę na wprowadzanie modyfikacji. Na ogół opracowania typowe są jednak opatrzone takimi zgodami.

  2. Właściwa adaptacja projekty typowego – mowa o wszystkich pracach związanych ze wprowadzaniem zmian w projekcie oryginalnym. Dotyczy to modyfikacji jego części opisowej, obliczeniowej, a także rysunkowej. Architekt jest przy tym zobowiązany do nanoszenia zmian trwałą techniką graficzną w kolorze czerwonym, oczywiście z zachowaniem obowiązujących przepisów.

  3. Wypełnienie ważnych kwestii formalnych – zalicza się do nich konieczność umieszczenia w adaptowanym projekcie następujących dokumentów: planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, analizy określającej obszar oddziaływania obiektu, oświadczenia o posiadaniu przez architekta uprawnień do wykonywania funkcji technicznych w budownictwie.