Spór o granice działki jest jedną z najczęściej występujących przyczyn konfliktów między sąsiadami. Można ich uniknąć, występując przed przystąpieniem do budowy ogrodzenia o ponowne rozgraniczenie granic działki. Zlecając wznawianie granic działki Algeo w Warszawie, ponowne rozgraniczenie gruntów zostanie przeprowadzone bez zbędnej zwłoki, zgodnie z obowiązującymi przepisami. O czym trzeba pamiętać, chcąc odtworzyć przebieg granicy działki?

Czym jest prawne rozgraniczenie nieruchomości

Każdy obszar gruntu podlega ewidencji prawnej – czy to obszar rolny, działka budowlana, czy nieużytki. W świetle prawa nazywa się je działkami ewidencyjnymi. Niestety niekiedy prawne granice działki, znaki graniczne (graniczniki) ulegają zniszczeniu. Granice między posesjami, terenem własnym a sąsiada zacierają się. Zaczyna wtedy „obowiązywać” umowna granica fizyczna. Jak informuje nas ekspert z biura geodezyjnego Algeo:

Rozgraniczenie nieruchomości, podobnie jak wznowienie granic może być przeprowadzone wyłącznie przez uprawnionego geodetę na wniosek tzw. osoby zainteresowanej. Zgodnie z prawem (dokładniej art. 152 KC) właściciele sąsiednich gruntów muszą utrzymywać stałe znaki graniczne działki, a w przypadku ich zniszczenia współdziałać przy ich rozgraniczaniu. Kosztami rozgraniczenia oraz urządzenia i utrzymywania graniczników mogą dzielić się po połowie, ale w każdym przypadku ponosi je wnioskodawca. W wyjątkowych sytuacjach granica fizyczna (umowna między stronami) może stać się prawną. Dzieje się tak (art. 153 KC), gdy granice gruntów stały się sporne, a formalny przebieg granic nie jest możliwy do stwierdzenia. Wtedy wyznacza się nowe granice, według ostatniego spokojnego stanu posiadania.

Jak przebiega proces wznawiania granic?

Zgodnie z informacjami od firmy Algeo, zapewniającej pełną obsługę geodezyjną klientom indywidualnym i podmiotom gospodarczym, wniosek o rozgraniczenie działki należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Ten wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego. Wybiera również geodetę do przeprowadzenia prac geodezyjnych. Warto wskazać we wniosku opisywane biuro, gdyż często organy państwowe przychylają się do wskazań wnioskodawcy. Jest to o tyle istotne, że Algeo przeanalizuje wszelką dokumentację, w swej pracy uwzględni interesy obu stron. Materiałami, jakie wykorzystuje się do ponownego tyczenia granic, są: istniejąca dokumentacja geodezyjna i kartograficzna, księgi wieczyste, a także dokumentacja otrzymana od stron. W przypadku rozgraniczeń działki duże znaczenie ma doświadczenie geodety. W trakcie rozprawy granicznej w obecności stron następuje wytyczenie granic działki i sporządzany jest protokół. Ten przekazany zostaje do ośrodka dokumentacji geodezyjno-kartograficznej celem sprawdzenia. Dopiero wtedy wydana będzie decyzja zatwierdzająca zakończenie procesu, a zmiany zostaną zaktualizowane w danym sądzie rejonowym, a dokładniej wydziale ksiąg wieczystych, ewidencji gruntów i budynków. Gdy zgody między stronami nie ma, wyznaczenie granic odbywa się na mocy ugody sądowej.