Moda na altany i wiaty ogrodowe oraz przydomowe nie przemija. Są to bardzo funkcjonalne i piękne konstrukcje, które dzisiaj tworzone są dla różnych zastosowań. Jedne tworzy się po to, aby stworzyć w ogrodzie miejsce odpoczynku. Inne wykorzystuje się, jako ochrony samochodów, materiałów opałowych czy narzędzi. Obecnie altany i wiaty najczęściej przygotowuje się  z drewna.

Dlaczego warto wybierać altany i wiaty drewniane?

Altany i wiaty drewnie wybierane są dzisiaj głównie ze względu na swoją wysoką jakość, piękny oraz naturalny wygląd, uniwersalizm zastosowania oraz cenę. To między innym dlatego są one popularniejsze od konstrukcji z profili aluminiowych, z których częściej tworzy się tylko tzw. ogrody zimowe.

Drewno wykorzystywane do produkcji altan i wiat zalicza się do drewna konstrukcyjnego wysokiej klasy. Im bardziej złożona bryła danej konstrukcji, tym powinien być wybierany wyższy w swojej klasie materiał. Kierować należy się normą PN-EN 388. Altany i wiaty tworzone z dobrego surowca są odporne na działanie wilgoci, promieni UV, mrozów, wiatru, wahań temperatury. Dodatkowo drewno przechodzi termiczną obróbkę fitosanitarną, która pozwala zabezpieczyć je przed insektami i innymi mikroorganizmami.

Podsumowując, inwestycja w altanę i wiatę drewnianą zapewnia niskie koszty, przy gwarancji trwałości danej konstrukcji. Klient współpracujący ze stolarniami ma również możliwość zindywidualizowanego zaprojektowania altany/wiaty.

Rodzaje altan i wiat drewnianych

Rodzajów altan i wiat drewnianych jest bardzo dużo. Mogą one stanowić konstrukcje wolnostojące bądź też przyścienne. Popularne są zarówno wersje narożnikowe, jak i te tworzone od jednej strony elewacji. Wiaty najczęściej stają się swoistym zadaszeniem tarasowym. Często tworzy je się również obok, przed lub zamiast garaży. Altany zaś przypominają małe domki z ławkami i stołami, huśtawkami czy hamakami. Mogą one mieć zarówno plan koła, sześciokąta, kwadratu, jak i trapezu lub kwadratu. Altany można całkowicie zabudować bądź można stworzyć je w wersji nieobudowanej z dekoracyjnymi balustradami. Dachy tworzone są w dziesiątkach różnych wersji. Wszystko zależy od preferencji wizualnych zamawiającego, a także od warunków gruntowych i budżetu.

Altany i wiaty drewniane można dopasować do wszystkich stylów architektonicznych. Spotkać można zatem konstrukcje nowoczesne i minimalistyczne, jak i te z licznymi ornamentami. Często stawia się je obok domów rustykalnych, klasycznych, wiejskich.

Współpraca z pracowniami stolarskimi

Aby stworzyć wiatę, należy zgłosić się do stolarni zajmujących się tworzeniem mebli oraz konstrukcji budowlanych. Przykładem jest firma ARLE, która realizuje zamówienia, tworząc wraz z klientem indywidualny projekt. Zamawiający ma wpływ na cały proces projektowania, wyznaczając klasę wykorzystanych materiałów, wygląd altany lub wiaty, a także jej typ. Najlepsze pracownie chętnie realizują przy tym niestandardowe zamówienia. Dotyczyć one mogą np. dodatkowej współpracy ze szklarzem, który stworzyć systemy okienne dla altan.