W sytuacjach gdy grawitacyjne odprowadzanie ścieków sanitarnych bezpośrednio do zbiorczej kanalizacji okazuje się niemożliwe lub w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych, przydomowe przepompownie ścieków doskonale zdają egzamin. Ich głównym zadaniem jest transportowanie płynów z niższego poziomu na wyższy i odprowadzenie do zbiornika. Jednak aby cała instalacja działała efektywnie, konieczne jest zamontowanie odpowiedniej pompy. Jakie urządzenie sprawdzi się najlepiej?

Dlaczego pompa jest tak istotna?

Głównym zadaniem przepompowni jest podnoszenie ścieków z niższego poziomu na wyższy. Ścieki dopływające z gospodarstwa domowego gromadzone są w specjalnym zbiorniku przepompowni, wykonanym najczęściej z tworzywa sztucznego PEHD. Znajdująca się tam pompa z armaturą, a także niezbędnym orurowaniem i całym systemem sterowania i automatyki pozwala na podniesienie poziomu ścieków do optymalnej wartości. Następnie zawartość zbiornika transportowana jest do rurociągu połączonego z zewnętrznym systemem kanalizacji bądź do zbiornika bezodpływowego, szamba. Aby cała instalacja działała poprawnie konieczny jest dobór odpowiedniego rodzaju pompy. Warto wiedzieć, że strumień przepływu pompy powinien być większy od strumienia napływających nieczystości, a prędkość ścieków w rurociągu nie może być mniejsza niż 0,7 m/s. 

Co warto wiedzieć o pompach wirowych i wyporowych? 

Pompy do tłoczenia ścieków komunalnych i przemysłowych dzielone są zwykle na 2 rodzaje: pompy typu wirowego oraz wyporowego. Elementem roboczym w pompach wirowych jest wirnik obracający się wokół własnej osi, a w pompach wyporowych tłok przetaczający ciesz z przestrzeni ssawnej do tłocznej. Pompy wirowe mogą tłoczyć nawet kilka tysięcy metrów sześciennych ścieków na godzinę. Odznaczają się niezwykłą wydajnością, łatwą eksploatacją, a także bezproblemową konserwacją. Stosowane są do pompowania zarówno ścieków nieoczyszczonych, wstępnie oczyszczonych, jak i osadów i szlamów. Z kolei pompy wyporowe charakteryzują się bardzo dużą wysokością podnoszenia, są mało wrażliwe na występujące gazy w cieczy, a zmieniające się warunki układu nie wpływają na wydajność.  

Czym charakteryzują się pompy z rozdrabniaczem? 

Jak informuje specjalista z firmy INWAP, szczególnie polecane do przydomowych przepompowni ścieków są pompy z rozdrabniaczem, które bez problemu rozbijają wszelkie elementy wrzucone do kanalizacji. Urządzenie nie tylko rozdrabnia ścieki, ale także je miesza oraz napowietrza. Zapobiega to sedymentacji, jak również ogranicza efekt zagniwania ścieków. Przed zakupem urządzenia należy wziąć pod uwagę moc pompy oraz materiał użyty do produkcji narzędzia tnącego. Wysokiej jakości pompa to gwarancja efektywnej i bezawaryjnej pracy całej przepompowni.