Rozbiórka starego budynku jest skomplikowanym procesem, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z obiektem o sporych gabarytach. Zanim zrównamy go z ziemią, musimy podjąć szereg działań mających na celu legalizację tego procederu oraz odpowiednie zabezpieczenie terenu. Jak wyburzyć budynek zgodnie z prawem? Na jaki typ rozbiórki się zdecydować?

Czy trzeba mieć pozwolenie na rozbiórkę budynku?

Na wstępie warto zaznaczyć, że pozwolenie na wyburzenie budynku nie będzie nam potrzebne, jeśli do jego postawienia również nie była konieczna żadna zgoda. Sytuacja wygląda podobnie, jeżeli zrównać z ziemią chcemy obiekt o niewielkich rozmiarach – szopkę na narzędzia ogrodowe, altanę czy oranżerię. Zgoda na rozbiórkę jest wymagana w przypadku budynków zabytkowych i objętych ochroną konserwatorską. W każdym innym wypadku wyburzenie należy jedynie zgłosić do Starostwa Powiatowego. Będziemy musieli określić rodzaj, zakres i sposób prowadzenia prac. Warto podkreślić, że roboty rozbiórkowe można rozpocząć bez pozwolenia, jeśli budynek stanowi bezpośrednie zagrożenie dla przechodniów bądź użytkowników działki, na której się znajduje.

Na jaką metodę rozbiórki się zdecydować?

Po załatwieniu wszystkich formalności możemy przystąpić do wyburzania. Istnieją dwie metody rozbiórki budynków – ręczna i mechaniczna. Ta pierwsza zbiera zwykle znacznie więcej czasu i energii. Uskuteczniają ją osoby, którym zależy na odzyskaniu niektórych elementów budowli celem sprzedaży bądź ponownego wykorzystania w przyszłości. Zdecydowana większość inwestorów decyduje się na wyburzenie mechaniczne z udziałem ciężkich sprzętów budowlanych. W tego typu działalności specjalizują się firmy ogólnobudowlane takie jak Artexkop prowadzona przez Artura Kmiołka.

Specjaliści odłączą budynek od wszystkich instalacji (gazowej, kanalizacyjnej, wodociągowej, elektrycznej) oraz zabezpieczą go przed niekontrolowanym zawaleniem się którejś z jego części podczas prowadzenia prac wyburzeniowych. Rozbiórka przy pomocy specjalistycznych maszyn trwa bardzo krótko. Często obiekt zrównywany jest z ziemią jeszcze tego samego dnia, w którym ekipa budowlana pojawiła się na działce. Na koniec specjaliści zajmą się uporządkowaniem parceli oraz wywozem gruzu.  Jeżeli zaistnieje taka konieczność, można poprosić fachowców o niwelację ternu, co ułatwi jego późniejsze zagospodarowanie.

Ile kosztuje mechaniczne wyburzenie budynku?

Ciężko jednoznacznie określić, ile będziemy musieli zapłacić za rozbiórkę budynku z pomocą firmy wyburzeniowej. Wiele zależy od wielkości samego obiektu, stopnia skomplikowania konstrukcji oraz indywidualnego cennika wybranego przez nas przedsiębiorstwa. Niemniej jednak współpraca z profesjonalistami pozwoli na szybkie – i przede wszystkim -  bezpieczne pozbycie się problemu.

Zapraszamy do współpracy z firmą Artexkop! Znajdziesz ich w Rydzynie Włościańskim w województwie mazowieckim. Od 2014 zajmują się rozbiórką oraz wyburzaniem budynków. Klienci doceniają ich za zaangażowanie – od zawsze stawiają na partnerskie relacje i indywidualne podejście. Nim zaproponują rozwiązania szyte na miarę potrzeb, chcą dokładnie poznać Twoje oczekiwania. Skontaktuj się z nimi w celu ustalenia szczegółów współpracy.