Przydomowe oczyszczalnie ścieków to coraz częstsze rozwiązanie stosowane w przypadku nieruchomości, które nie są podłączone do miejskich sieci kanalizacyjnych. Wybór odpowiedniego rodzaju oczyszczalni zależy od wielu czynników, takich jak przede wszystkim rodzaj gruntu czy stan wód gruntowych. Właśnie dlatego przed montażem instalacji konieczne jest przeprowadzenie badań geotechnicznych.

Badania geotechniczne – dlaczego są tak ważne?

Mają one na celu wykrycie wszelkich utrudnień, które mogą pojawić się podczas budowy przydomowej oczyszczalni ścieków oraz określenie odpowiedniej metody jej montażu. To istotny element planowania budowy każdej oczyszczalni, ponieważ pozwala na uniknięcie problemów związanych z nieprawidłowym działaniem urządzeń czy ryzykiem zalania instalacji przez wodę gruntową.

Przeprowadzenie badań geotechnicznych obejmuje między innymi analizę rodzaju i właściwości gruntu, jego przepuszczalności czy głębokości występowania wód gruntowych. Wszystkie te parametry wpływają na możliwości montażu oczyszczalni, a także na jej dalsze funkcjonowanie. Należy pamiętać, że geotechniczne badania gruntu powinny być wykonywane zarówno przed zakupem działki i planowaniem inwestycji, jak i tuż przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków a badania geotechniczne

Na rynku dostępne są różne rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków, które są dostosowane do specyfiki poszczególnych terenów oraz wymagań inwestorów. Wśród najbardziej popularnych rozwiązań możemy wymienić oczyszczalnie biologiczne, oczyszczalnie z drenażem rozsączającym czy oczyszczalnie z osadnikami gnilnymi. Każdy z tych systemów ma swoje wady i zalety oraz wymaga różnej konfiguracji terenu, a także innego rodzaju gruntu.

Wykonanie badań geotechnicznych pozwala na dokładną analizę, która z danych rodzajów oczyszczalni będzie najlepszym rozwiązaniem dla konkretnej nieruchomości. Dzięki temu inwestor może uniknąć ewentualnych problemów związanych z nieodpowiednim wykonaniem instalacji czy nieefektywnym jej działaniem.

- tłumaczy ekspert z firmy Geobi z Łodzi, która zajmuje się kompleksowymi usługami geologicznymi, dbając o powodzenie inwestycji  budowlanej od pierwszych czynności związanych z wytyczeniem działki, aż po finalizacje procesu budowy.

Przeprowadzenie badań geotechnicznych przed montażem oczyszczalni ścieków przynosi wiele korzyści, zarówno dla inwestora, jak i wykonawcy. Przede wszystkim, pozwala na uniknięcie nieprzewidzianych sytuacji, takich jak konieczność zmiany projektu czy dodatkowe prace związane z niestabilnym podłożem. Właściwe przygotowanie dokumentacji geotechnicznej to także oszczędność czasu i pieniędzy podczas realizacji inwestycji.

 

Ponadto badania geotechniczne pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie przydomowej oczyszczalni ścieków – dzięki nim możliwe jest dostosowanie technologii i urządzeń do konkretnego terenu. Tylko wtedy instalacja będzie działać efektywnie i bezpiecznie dla otoczenia.